На денешен ден (13-ти август)

220px-General_Mustafa_Kemal

На денешен ден,13-ти август во светот се случиле некои поважни настани меѓу кои:

 

Повеќе →

Матурантите го прославија завршетокот на средношколските денови

trka kelnera i barmeni 053_1024x683

Во дворот на струмичката гимназија, синоќа на матурантите од СОУ „Јане Сандански’’, генерацијата 2009/2013, свечено им беа доделени дипломи за завршување на средното образование. Повеќе →

Одбележени 62 години од убиство на петте струмички студенти

5 strumicki studenti 001_800x533

Со полагање на цвеќе и пригодна свеченост, во Малиот градски парк денеска се одбележи 62 години од убиство на петте струмички студенти: Ѓорги Јарамов, Борис Белев, Ѓорги Костуранов, Стево Топчев и Мирко Пецев.

 

Повеќе →

Кире Димитриев и Кети Карамитрова најдобри келнери на Струмица ОПЕН фестивал 2013

trka kelnera i barmeni 097_800x533

Кире Димитриев и Кети Карамитрова се победници на четвртата по ред Трка на келнери. Чек од 15 илјади денари им врачи градоначалникот Зоран Заев како Повеќе →

На денешен ден (12-ти август)

chicago

На денешен ден,12-ти август во светот се случиле некои поважни настани меѓу кои:

Повеќе →

Започна натпреварувањето за најдобар бармен на ОПЕН фест

DSC_0161_800x533

Осумнаесет бармени ја покажаа својата умешност и креативност во правење на коктели денеска на Леблебеџиска улица. Од нив девет кои ќе ги поминат квалификациите, вечерва ќе се натпреваруваат за прво место за најдобар бармен на Опен фестивал. Повеќе →

Струмичките пожарникари три часа гаснеле запалена јаворова шума во Мокрино

pozar1_640x480

Околу три часа Територијална противпожарна единица од Струмица гаснела запалена јаворова шума и папрат во атарот на село Мокрино, пишува во неделниот билтен на ТППЕ. Повеќе →

Полна сала на промоцијата на „Каменче во чевелот’’

raperi 039_800x533

Економската криза, сиромаштијата, живеењето од ден за ден, партиската поделеност, жената, љубовта…. се главните мотиви за настанокот на преку 380 афоризми ставени помеѓу кориците во Повеќе →

Учениците на ОМУ „Боро Џони’’ со концерт на класична музика во Малиот градски парк

raperi 002_1024x683

Учениците на ОМУ „Боро Џони’’ со концертот на класична музика во Малиот градски парк го отворија второто вече на Струмица ОПЕН фестивал…

 

Повеќе →

Тип на денот 1-x-2 за понеделник, 12 август

fudbalska lopta

FC Minsk - Naftan – 1

Sonderjyske - Vestsjaelland – под 3 голови

Schaffhausen - Servette – 1x

Greuther Fürth - Kaiserslautern – 1