ЖФК Тиверија запиша победа против ЖФК АС Јунајтед

Фудбалерките на ЖФК Тиверија Струмица запишаа нова победа, откако на домашен терен со 2:1 беа подобри од екипата на ЖФК АС Јунајтед од Струга, во натпревар од 12. коло од Првата женска фудбалска лига.

ЖФК Тиверија Струмица - фудбалерка

За ЖФК Тиверија оваа е десетта сезонска победа и со 31 бод се наоѓа на второто место на табелата, додека ЖФК АС Јунајтед е четврти со 27 освоени бодови. Во следното коло ЖФК Тиверија ќе гостува кај екипатана ЖФК Речица, екипа која е на осмата позиција на табелата со 16 освоени бодови.

Во однос на табелата, ЖФК Каменица Саса е лидер на табелата со 34 бодови, втора е ЖФК Тиверија со три бода помалку, ЖФК Деспина од Прилеп е трета со 28 бодови, по 27 бодови имаат АС Јунајтед кој е четврти и Шкендија која е петта на табелата, додека актуелниот шампион Драгон има 25 бодови и се наоѓа на шесттото место. На долниот дел од табелата е ЖФК Плачковица од Радовиш која е на последното 14. место и се уште нема освоено бодови, на 13-тото место е ЖФК Љуботен со 3 бодови, а место погоре е ЖФК Атлетико со 6 бодови.

 

РК Астраион загуби од Вардар Неготино

Ракометари на Астраион загубија минимално од Вардар Неготино, со резултат од 28:27 (14:14) во натпревар од 11. коло од Првата ракометна лига – Група 1.

АРХИВА

АРХИВА

Караиванов Мите и Наков Васил со по пет гола ја предводеа листата на стрелци кај Астраион, додека кај Вардар Неготино најдобар стрелец беше Ташев Ѓорги со 10 голови.

За струмичките ракометари оваа е прв сезонски пораз, додека за Вардар Неготино оваа е петта сезонска победа. Во следното коло Астраион на домашен терен ќе игра со екипата на МРК Куманово.

Академија Пандев падна на третото место во Првата лига

Академија Пандев се сели на третото место на табелата во Првата лига, откако во 17. коло во Струмица загуби убедливо со 0:3 од Вардар. „Вардарци“ со оваа победа и официјално се есенски шампиони.

Академија Пандев - Вардар 17. коло ПМФЛ - Струмица 8

Шкендија со убедливата победа во Тетово против Шкупи од 4:0 се искачи на второто место, односно е на делба на истото, бидејќи има ист број на бодови со Академија Пандев, вкупно 27.

Силекс одигра реми со Работнички и останува на четвртото место на табелата со 24 бодови, додека Работнички е на десеттото место со 15 бодови. Македонија ЃП е петта со 23 бодови, исто толку бодови има и Струга Трим Лум, која е шестта, овие две екипи ремизираа во 17. коло. Шкупи по убедливиот пораз е седми со 22 бодови. Борец од Велес запиша победа над Ренова и се искачи на осмото место со 19 бодови, додека Ренова сега е деветта со 16 бодови, еден повеќе од Работнички.

Во следното коло Академија Пандев ќе гостува во Кратово кај Силекс, Вардар ќе биде домаќин во дерби натпреварот со Шкендија, Шкупи ќе игра дома против Македонија ЃП, Струга ТЛ ќе го пречека Борец, додека Ренова ќе игра прогив Работнички во дерби од дното на табелата.

Академија Пандев убедливо загуби во Струмица од Вардар

Фудбалерите на Академија Пандев денес беа декласирани на домашен терен од Вардар, со резултат од 0:3 во натпревар од 17. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Академија Пандев - Вардар 17. коло ПМФЛ - Струмица

„Вардарци“ одиграа одличен натпревар и дојдоа до посакуваните три бода, со што сега бодовната разлика ја зголемија на осум. „Пандевци“ сега се трети со 27 бодови, исто колку што има и Шкендија која сега е втора.

Во следното коло, кое воедно е последно за есенскиот дел од сезоната, Академија Пандев ќе патува во Кратово, каде ќе ги одмери силите со Силекс. Фудбалерите на Силекс со 24 бодови, односно три помалку од Академија Пандев се наоѓаат на четвртото место на табелата, и играат во одлична форма.

Работични успеа да извлече бод на домашен терен против Силекс, Борец дојде до посакуваните три бода со минималната победа над Ренова, Шкендија со високи 4:0 го декласираше Шкупи во Тетово, додека Македонија ЃП и Струга Трим Лум ги поделија бодовите, бидејќи одиграа нерешено 1:1.

Во следното коло, Силекс ќе биде домаќин на Академија Пандев, Вардар ќе игра дерби натпревар во Скопје против Шкендија, Шкупи на домашен терен ќе ги одмери силите со Македонија ЃП, Струга Трим Лум ќе го пречека Борец, додека Ренова ќе игра дерби од дното на табелата со Работнички.

Беласица есенски шампион во Втората лига – Исток

Фудбалерите на Беласица одиграа фантастична полусезона, прикажаа одлични игри и добар фудбал, со што заслужено се наоѓаат на првото место на табелата во Втората лига – Исток.

Во оваа полусезона Беласица запиша 11 победи, едно реми и два порази, при што имаат освоено 34 бодови. Во последното коло од есенскиот дел од сезоната, запишаа убедлива победа над Плачковица од Радовиш со 4:2.

Беласица - Плачковица - ВМФЛ - Исток 14. коло - Струмица 4

На второто место на табелата е екипата на Брегалница со 31 бод, односно три помалку од струмичката гордост. Кит Го-Пехчево полусезоната ја заврши на третото место со 30 бодови, Тиквеш од Кавадарци е четврти со 27 бодови, а Кожуф со 26 бодови е на петтото место. Саса од Македонска Каменица одигра исто така добра полусезона, и со 20 бодови е на шесттото место на табелата. Плачковица од Радовиш со 12 бодови е на осмото место, додека Победа со еден бод помалку, односно 11 бодови е на осмата позиција. Осогово од Кочани одигра лоша полусезона, далеку од очекуваното и со 6 освоени бодови се наоѓа на деветтото место на табелата, додека на последното десеттото место на табелата е Питу Гули од Крушево кој има освоено само три бодови во целата полусезона, со што исто така е далеку од очекуваните резултати и зацртани цели.

Следува пауза, по што пролетниот дел од сезоната ќе започне во месец март следната година.

Беласица со убедлива победа над Плачковица

Беласица запиша убедлива победа, откако на „Благој Истатов“ во Струмица, со 4:2 ја декласираше Плачковица од Радовиш, во натпревар од 14. коло од Втората лига – Исток.

Беласица - Плачковица - ВМФЛ - Исток 14. коло - Струмица 1

По оваа победа Беласица останува на првото место на табелата со 34 бодови, со што е и есенски шампион во Втората лига – Исток. Плачковица по поразот во Струмица, останува на седмата позиција на табелата со 12 бодови.

Каменица Саса прикажа одлична игра во Македонска Каменица, и со високи 3:1 го победи Кожуф, прилепска Победа ја забележа најубедливата победа на колото, откако со 5:1 го „разнесе“ Осогово, Кит Го-Пехчево со 3:1 беше подобар од Питу Гули, а дербито на колото во Кавадарци и припадна на Брегалница, која со 0:2 беше подобра од Тиквеш.

 

Лоши фризури ФОТО:

Повеќе →

Поправено ФОТО:

Повеќе →

Дефиниција за лош ден ФОТО:

Повеќе →

Тип на денот 1-Х-2 за петок,29 ноември

Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o