Вкочанет ви е вратот? Еве како за 60 секунди да го решите проблемот

Вкочанетоста е честа појава која секому може да му се случи. Не мора да одите на доктор или масер. Проблемот можете да го решите и вие самите за помалку од една минута. Еве како: Повеќе →

Спoред легендата, Колешино го добило името по овчарот Коле

Легендата која се пренесува од поколение на поколение, кажува дека Колешино го добило свое име по овчарот Коле кој прв се преселил на местото каде што денеска се наоѓа селото. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за понеделник, 14 јануари

Повеќе →

На 25-ти јануари во Струмица ќе се избираат најдобрите и најуспешните спортисти на годината

Во техничка организација на Општински сојуз на училишен спорт на Струмица, под покровителство на Градоначалникот и Советот на општина Струмица, а во соработка со спортските новинари и спортските работници од Струмица, ќе се одржи традиционалната Манифестација – Избор на најдобрите спортски екипи, спортисти и тренери на Општина Струмица за 2018 година. Повеќе →

ФОТО: Авионот на иднината

Погледнете како ќе изгледа авионот на иднината.

i1 i2 i3 i4 i5

Маж кој танцува на штикли од 12 сантиметри

Јанис Маршал со штикли од 12 сантиметри, танцува на песни од Бијонсе, Лејди Гага, Сијара, Тејлор Свифт и благодарение на нив има милионски фанови.

Оваа видео ќе ви докаже дека и маж може да танцува и да „се крши“ подобро и од Бијонсе на сцена: Повеќе →

Видео: Обидете се да не се насмеете!

Само малку е потребно да ја промениме негативната атмосфера во смеа. А дека смеата е заразна покажува оваа видео. Погледнете го и насмејте се до солзи, вие го заслужувате тоа. Повеќе →

5 најдобри јадења по вежбање

Разликата меѓу просечниот и напредниот вежбач често може да се објасни со исхраната.

1242703608550ed88fd7641057617166_v4 big

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храната која ја консумираат по тренингот, но поголем дел од активните луѓе се уште на храната не и дават големо значење.

Сепак, ако сакате добри резултати, треба да се држете на одредени намирници, кои ќе му бидат потребни на вашиот организам после вежбањето.

1. Цвекло

965521462550ed8904442f872178499_v4 big

Овој необичен зеленчук има црвен пигмент кој се нарекува бетацијанин, кој е одлучен антиоксиданс, помага во пренесувањето на кислород до мускулите и ги ублажува грчевите. Корисен е без разлика на начинот на приготвување.

2. Јајца

1262450986550ed89054992431539692_v4 big

Јајцата се богати со протеини и се смета за еднo од најдобрите јадења после тренинг. Протеини од белката помагаат за опоравување на мускулите, една жолчка ви ја дава потребната енергија.

3. Грчки јогурт

993368467550ed8907b916237761179_v4 big

Во нешто помалку од два децилитри грчки јогурт има 14 грама протеини и само 100 калории. Со свежо овошје, станува идеален избор на оброк после вежбање.

4. Лубеница

1963844634550ed890ac671855098439_v4 big

Во потоплите денови, поголемиот дел од луѓето уживаат во овие вкусни и освежувачки плодови кои го рехидрираат телото и му даваат многу потребни хранливи материи. 92 отсто од лубеницата е вода, а две чаши имаат само 80 калории.

5. Пилешко месо

961223063550ed890c6dad568618275_v4 big

Пилешкото место е одличен извор на протеини кој после тренингот му се потребни на вашето тело за опоравување. Количината на потребните протеини варира од личност до личност, но во деновите кога правите кардио вежби, како што е трчањето, потребни ви се околу 1.2 до 1.4 грамови протеини по килограм телесна тежина, додека во деновите кога ќе правите тренинг за снагата тогаш е потребно од 1.6 до 1.7 грама по килограм телесна тежина.

 

Тип на денот 1-х-2 за петок, 11 јануари

Повеќе →

Спречете го ракот навреме! Прочитајте кои се 7те симптоми за појава на рак:

Дали знаете дека 6.7 милиони луѓе умираат од рак секоја година? 5-10% од карциномите се наследни? Дали знаете дека солариумот може да биде причинител на рак? Дека црната популација полесно заболува од рак? Спречете го ракот навреме! Прочитајте кои се 7те симптоми за појава на рак:

Повеќе →

POP