Се асфалтираа улици во населените места Вељуса, Водоча и Баница

Согласно Програмите за реализација за 2018 година, општина Струмица продолжува со асфалтирањето на улиците во населените места. Се асфалтираа три улици во населеното место Вељуса со вкупна должина од 320 метри, една улица во должина од 160 метри во Водоча и една во Баница со должина од 200 метри. Во ова населено место ќе се асфалтира уште една улица во должина од 230 метри и ќе се тампонира и улицата покрај Струмин гроб во должина од 200 метри. Повеќе →

Oпштина Струмица донесе Акционен план за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух

Советот на општина Струмица на денешната седница го усвои Акциониот план за подобрување на квалитетот на амбиенталниот воздух во општина Струмица. Според градоначалникот Коста Јаневски, овој план содржи краткорочни, среднорочни и долгорочни мерки кои што ќе го подобрат амбиенталниот воздух, а во план е и донесување на петгодишен план кој ќе понуди и посериозни решенија за проблемот со загадувањето. Тој потенцираше дека според првите сознанија, а добиени врз основа на податоците од двете мерни станици, главната причина за загадувањето на воздухот е употребата на грејните тела во домаќинствата во зимските и месеците кога температурите се пониски. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за четврток, 15 ноември

Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за вторник, 13 ноември

Повеќе →

Афоризми на Костадин Устапетров, дел 14

За да бараш човекови права, треба да имаш барем нешто човечко. Повеќе →

Приказната за фотографот Бурчо, легендата на Струмица

„Аман, чичо Бурчо, как си ме извадил на сликата, ич не се аресам!’’ – се жали жена гледајќи ги своите фотографии.

„А ти дома огледало имаш ли да се погледнеш? Ш’о сум видел, тава сум сликал’’ – одговара Бурчо. Повеќе →

Шест намирници за рамен стомак

Доколку сакате рамен стомак, освен вежбање, во реализација на таа желба ќе ви помогне и намирниците која топи ги топи маснотиите во стомакот и делува на зајакнување на мускулите на тој дел од телото.

4369111834c39dfe60d869141162170_extreme

Авокадо

Ова овошје е богато со незаситени масти, кои се вклучени во категоријата на здрави масти. Истражувањата покажаа дека авокадото е одлично за чувство на ситост, а притоа нема гоење. Беше забележано да посебно добро делува околу половината и влијае на намалување на масти во овој дел од телото. Затоа, доколку сакате рамен стомак и тенок струк, додадете го авокадото во вашето мени.

Зелен чај

Експертите велат дека три чаши зелен чај го поттикнува метаболизмот и согорува 30 калории на ден. Освен за тенка линија, тој исто така е добар и за исчезнување на целулитот, па така, нека ви биде при рака.

Јогурт

Тајната на јогуротот ја знаат сите оние кои немаат масни наслаги во пределот на стомакот, но ги мачи подуеноста која визуелно го зголемува стомакот. Тој е одличен за проблем со подуеноста бидејќи поттикнува на брзо празнење на цревеата и го осленува варењето на храната. Најдобри се пробиотските јогурти и експертите советуваат барем за еден на ден.

Боровинки

Боровинките содржат антиоксиданси кои го стимулираат побрзо согорувањето на калории. Го забрзуваат протокот на крв и го спречуваат таложењето на маснотии, особено во стомакот. Ова е потврдено од страна неколку студии. Тие се добри за мускулите, бидејќи тие треба да се зајакнат.

Булгур

Претставува делумно готвено, сушено и групна мелена пченица. Влегува во групата на јаглени хидрати, кои исто така имаат своја улога во борба против мастите. Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат булгур и други житни култури од цели зрна, имаат многу рамен стомак, отколку оние кои не консумираат. Одличен е бидејќи содржи влакна кои помагаат во варењето и метаболизмот, а ги намалуваат и мастите.

Чоколадно млеко

Чоколадното млеко го спречува оштетувањето на мускулите и придонесува за нивната сила, односно ви помага да изградите мускули на стомакот, според тоа, не е чудно што спортистите го користат многу често.

 

Како да изгубите 3 килограми за една недела ?

Сакате брзо и лесно да го изгубите вишокот на килограми ? Почнете да го јадете овој зеленчук.

Ако сакате да го изгубите вишокот на килограми и својата линија да ја доведете до совршенство, вистинско време е да во својата исхрана ја внесете и боранијата.

34916473557965db1266f6140558656_v4 big

Научните истражувања покажаа дека боранијата го зајакнува срцето и крвните садови, го регулира притисокот, го намалува високото ниво на шеќер и холестерол, помага во борбата со масните наслаги, го подобрува метаболизмот, го чисти организмот. Боранијата го прави сето ова, но има уште многу позитивни работи за неа, па затоа се препорачува како задолжителна храна во исхраната.

Таа е богата со минерали, калиум, калциум, фосфор, магнезиум, железо, витамините А, Ц, Е и Б група. Во боранијата, исто така, се содржи бакар, манган, молибден, триптофан, фолна киселина, влакна и омега три масни киселини.

Истражувањата покажаа дека секојдневното консумирање на зеленчук може да го намали холестеролот за 20 проценти, и да ја намали телесната тежина до три килограми неделно. Се препорачува за деца и трудници, но и како лек за превенција и лечење на многу болести.

Пет скриени предности на лутата храна

Секој понекогаш сака да јаде лута храна, која има и свои предности.

7842763835308ea1f76ff3111237279_v4 big
Помага во губење на тежината

Додатно зачинетата храна доведува до губење на тежината. Истражувањето покажа дека лутите пиперки содржат капсаицин, состојка која има термоген ефект, кој му помага да телото да согорува повеќе калории.

Го спречува ракот

Студиите покажале дека капсаицинот во лутите пиперки ги убива клетките на ракот. Овој лут зеленчук исто така помага во борба против настинки, служи како превенција од мозочен удар и ја спречува дебелината.

Го штити срцето

Лутите пиперчиња штитат од болести на кардиоваскуларниот систем, го намалуват ризикот од срцев удар и мозочен удар и го намалуваат лошиот холестерол.

Го намалува крвниот притисок

Научно е докажано дека лутите пиперки го намалуваат кривниот притисок и ги опуштаат крвните садови.

Ослободува од бес

Лутата храна го стимулира производството на серотонин, хормон кој ги прави луѓето да се чувствуват добро. Поради тоа е корисен во борбата против депресијата.

5 најдобри јадења по вежбање

Разликата меѓу просечниот и напредниот вежбач често може да се објасни со исхраната.

1242703608550ed88fd7641057617166_v4 big

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храната која ја консумираат по тренингот, но поголем дел од активните луѓе се уште на храната не и дават големо значење.

Сепак, ако сакате добри резултати, треба да се држете на одредени намирници, кои ќе му бидат потребни на вашиот организам после вежбањето.

1. Цвекло

965521462550ed8904442f872178499_v4 big

Овој необичен зеленчук има црвен пигмент кој се нарекува бетацијанин, кој е одлучен антиоксиданс, помага во пренесувањето на кислород до мускулите и ги ублажува грчевите. Корисен е без разлика на начинот на приготвување.

2. Јајца

1262450986550ed89054992431539692_v4 big

Јајцата се богати со протеини и се смета за еднo од најдобрите јадења после тренинг. Протеини од белката помагаат за опоравување на мускулите, една жолчка ви ја дава потребната енергија.

3. Грчки јогурт

993368467550ed8907b916237761179_v4 big

Во нешто помалку од два децилитри грчки јогурт има 14 грама протеини и само 100 калории. Со свежо овошје, станува идеален избор на оброк после вежбање.

4. Лубеница

1963844634550ed890ac671855098439_v4 big

Во потоплите денови, поголемиот дел од луѓето уживаат во овие вкусни и освежувачки плодови кои го рехидрираат телото и му даваат многу потребни хранливи материи. 92 отсто од лубеницата е вода, а две чаши имаат само 80 калории.

5. Пилешко месо

961223063550ed890c6dad568618275_v4 big

Пилешкото место е одличен извор на протеини кој после тренингот му се потребни на вашето тело за опоравување. Количината на потребните протеини варира од личност до личност, но во деновите кога правите кардио вежби, како што е трчањето, потребни ви се околу 1.2 до 1.4 грамови протеини по килограм телесна тежина, додека во деновите кога ќе правите тренинг за снагата тогаш е потребно од 1.6 до 1.7 грама по килограм телесна тежина.

 

POP