Одржана последната седница на Советот во стариот состав

sednica

На денешната 67 седница на Советот на општина Струмица беа усвоени вкупно 6 точки и тоа: годишниот Извештај за 2012 година, предлог – програма и предлог – завршна сметка за дополнување на Програмата за изработка Повеќе →

Прес на ОО СДСМ – Струмица 13.03.2013

vasil georgijevski

Денеска во просториите на ОО СДСМ – Струмица беше одржана прес конференција по повод поставените билборди на кандидатот за градоналачник Васил Пишев, на некои државни институции во центарот на Струмица.

Повеќе →

Заев ги покани на Груевски и останатите политичари да дојдат на карневалот во Струмица и да здивнат од кампањата

posledna sednica 001_600x400

Кандидатот за трет градоначалнички мандат на општина Струмица Зоран Заев денеска ги покани сите политичари во Република Македонија  претстојниот викенд да дојдат во Струмица и да бидат негови гости за карневалот. Повеќе →

Одржана промотивна конвенција на Жанко Зимбаков и ,,Сојузот за иднината’’ во Босилово

zanko1

Синоќа во Домот на културата во Босилово се одржа Конвенција на која беше претставен кандидатот за градоначалник на општина Босилово, Жанко Зимбаков и кандидатите за советници од Коалицијата “Сојуз за иднината”. Повеќе →

Временска прогноза за среда, 13 март

cloudy-sun

Времето денеска во Струмица променливо облачно со можни врнежи на слаб дожд. Повеќе →

Заев на средби со лицата со посебни потреби: Бев и останувам ваш

zaevsredbalpp

Кандидатот за градоначалник на општина Струмица Зоран Заев денеска се сретна со членовите на здруженијата на лица со посебни потреби. Во пријатна и опуштена атмосфера разговараа за досегашната соработка но и ги дефинираа и активностите кои ќе се реализираат во следните четири години. Повеќе →

Прогласени најуспешни карневалски фотографии од минатогодишниот Конкурс „Карневалски слики – 2012“

Masked revelers participate at a Trimery celebration in the city of Strumica

Огнен Теофилоски

Жири комисијата, составена од Миле Петров, Ристо Филчевски, Ване Патриков и Ацо Манински ги прогласи победниците на минатогодишниот Конкурс „Карневалски слики – 2012“ за најуспешни карневалски фотографии од минатогодишниот карневал. Повеќе →

После денот на жената, доаѓа денот на маските (буквално)

600228_10151548123742790_809104799_n

Март. Рана пролет. Сонцето конечно не буди. Оваа трета колумна би ја започнал сосема флуидно, течно, малку ноншалантно, но струјно, секако со неколку референци кои ќе направат убав коктел од четиво кое ќе ви се допадне (се надевам). Повеќе →

Реакција од ЛК СДММ – Струмица на прес конференцијата на УМС на ВМРО-ДПМНЕ

sdsm

 

По повод денешната прес конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ на која што СтрумицаСити не беше повикана, од ЛК на СДММ – Струмица со реакција на истата: Повеќе →

Заев: ВМРО ДПМНЕ ми направи голема услуга со изборниот слоган, кандидатот за градоначалник и советничката листа

zzaev

На промоцијата на изборната програма за третиот мандат, кандидатот за градоначалник на општина Струмица Зоран Заев јавно му се заблагодари на ВМРО ДПМНЕ за големата услуга што му ја направија во оваа кампања. Слоганот „избери дела“, советничката листа и кандидатот за градоначалник Васил Пишев, се трите работи на кои е посебно благодарен. Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o