Одржана промоција на книгата „Празнување на проштени поклади (Прочка) во Струмица и Струмичко’’

jane sandanski 009_1200x800

Денеска во НУЦК „Антон Панов’’ беше одржана промоција на книгата „Празнување на проштени поклади (Прочка) во Струмица и Струмичко’’ на авторот Наташа Василевска – Трајчевска. Како што кажува писателката, книгата преставува истражување на тримерските обичаи во Струмица и регионот.

Повеќе →

Промовирана книгата на Катерина Милушева посветена на Струмичкиот карневал

nagradeni maski 2013 085_1024x683

Во рамките на карневалските денови, синоќа во просториите на НУЦК „Антон Панов’’ беше промовирана новата книга на професорка Катерина Милушева „Семантиката на карневалот. Детронизација на секојдневието’’. Повеќе →

Прес конференцијата на кандидатот за градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев одржана на 20.03.2013

ZoranZaev

Интегрален текст од прес конференцијата на кандидатот за градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев одржана на 20.03.2013

Повеќе →

Заев: Ќе ги поддржиме земјоделците со гасифицирање на струмичкото поле

otkupuvaci

Градоначалникот на општина Струмица и кандидат за трет мандат Зоран Заев со дел од кандидатите за советници, денеска во хотелот „Сириус“ имаше средба со претставниците на откупните пунктови на земјоделски производи од струмичкиот регион. Повеќе →

СООПШТЕНИЕ НА НАВИВАЧКАТА ГРУПА АЈДУЦИ НА ПРЕСОТ НА СДСМ

ajduci

Навивачката група „ Ајдуци’’ најостро го осудува секое нејзино спомнување во политичките кампањи. Повеќе →

Учениците од струмичката гимназија освоија два пехара во одбојка

jane sandanski 014_1024x683

Машката и женската екипа на учениците од СОУ „Јане Сандански’’ на неодамнешниот државен натпревар во одбојка, ги освоија  првите места и за струмичката гимназија освоија два пехари. Повеќе →

Временска прогноза за среда, 20 март

sunce

Времето денеска во Струмица претежно сончево, без врнежи. Повеќе →

,,Маскиран свет’’ – Ние зад маските

tupac1

,,Маскиран свет’’ – еден од наградените текстови од конкурсот Ние зад маските на Повеќе →

Реакција од ОО СДСМ – Струмица на денешната реакција на Славе Гошев

sdsm

До СтрумицаСити пристигна реакција од ОО СДСМ – Струмица по повод денешната реакција на Славе Гошев на која што СтрумицаСити не беше повикана: Повеќе →

Две кражби и три сообраќајни незгоди во изминатата седмица во Струмица

soobrakajka_1199x800

Во изминатата седмица во Струмица се забележени кражби во едно основно училиште и во ТМВ, мети на крадците  биле компјутери и нафта, а забележена е и материјална штета во овие случаеви која изнесува 60.000 денари. Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o