Струмичкиот ајвар ,,Mama’s” на другиот крај од светот

IMG_0565_800x598

И струмичани кои живеат во далечната Австралија имаат можност да уживаат во традиционалната кујна на својата татковина. Повеќе →

Прес – конференција на ОО СДСМ од Струмица за синоќешната промоција на Васил Пишев

vasil

По повод синоќешната промоција на кандидатот за градоначалник на Струмица од редовите на ВМРО – ДПМНЕ, Васил Пишев, Општинската организација на СДСМ од Струмица денеска оддржа прес-конференција. Повеќе →

Временска прогноза за вторник, 19 февруари

kishhhaaaaa

Денеска  времето  во Струмица Повеќе →

Казнени 14 пешаци во Струмица

policija_lenta

Поради непочитување на сообраќајните прописи, минатата недела во акциска полициска контрола биле казнети 14 пешаци, а на десет возачи им е напишана казна поради недозволена количина на алкохол во крвта, јавуваат од СВР Струмица. Повеќе →

Решени 78 пријави на граѓаните во јануари преку „Систем 48“

sistem48

Преку општинскиот сервис „Систем 48“ во месец јануари се решени 78 пријави од граѓани, од вкупно доставени 86 пријави. Повеќе →

Интервенции на ТППЕ – Струмица во изминатата недела

pozar

Во изминатата недела, Противпожарната единица од Струмица интервенирала во еден поплавен училишен двор од каде е црпена вода. Повеќе →

Временска прогноза за понеделник, 18 февруари

kishhhaaaaa

Денес во Струмица облачно Повеќе →

Спонтан собир на граѓани во Струмица за поддршка на Зоран Заев

1

Поддржувачите на градоначалникот на општина Струмица и потпретседателот на СДСМ Зоран Заев, вечерва спонтано се собраа пред партиските простории во Струмица за да му ја дадат поддршката за одлуката за неподнесувањето на кандидатура и да му покажат, како што кажуваат, дека се негови верни следбеници до крај. Повеќе →

Афоризми на Ацо Ѓоргиев, дел 4

aco gorgiev

Ацо Ѓоргиев е роден 1970 г. во с.Муртино, Струмичко

 

Не се сите луге од крв и месо. Некои имаат и душа.
Повеќе →

Одржан Отворен ден за англискиот јазик во Струмица

3

Британски совет  вчера одржа Отворен ден за англиски јазик во Струмица на која учествуваа поголем број на наставници како и студенти. Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o