Две во едно, источникот во модерното – колумна на Митко Гогов

mitko

Ја избрав оваа дата од едноставна причина. На овој ден се случуваат две работи, едната и другата се различни, но поврзани , едната зборува за љубовта, другата за создавањето. Како краевите на еден меч со две острици. Да се боцнеме, од двете страни, овој пат во оваа втора колумна да говориме за убавото! Повеќе →

Еве идејно решение да се зачува редот во струмичките институции…

red

За да се спречат кавгите, лошиот поглед, дишењето на врат, буткање, ,,редењето се под список’’, влегувањето преку ред, можеби и постои решение за струмичките институции… Повеќе →

Акција на ЛК СДММ Струмица по повод Денот на вљубените

lksdmmПо повод Св. Валентин – денот на вљубените, утре во ТЦ ,,Глобал’’ со почеток во 12:00 часот, локалниот клуб на млади од СДСМ – Струмица ќе организира акција под мотото ,,СДММ ве сака’’.

Младите од СДСМ не откриваат што точно ќе се случувања утре во ТЦ ,,Глобал’’, па останува на сите заинтересирани да откријат утре.

Реакција на градоначалникот Зоран Заев по повод денешната реакција на Славе Гошев

zaev12

По одржаната реакција на Славе Гошев, (пратеник во Собрание на РМ од редовите на ВМРО-ДПМНЕ) на која што СтрумицаСити не беше повикана, градоначалникот Зоран Заев со обрати со писмена реакција во која стои:

,,Очигледно е дека на пратеникот Славе Гошев многу работи не му се јасни, па неизбежно ќе биде да му се разјаснат во судска расправа. Но, за да не биде јавноста подложена на гнасни манипулации од страна на дотичниот Господин мора да биде запознаена со вистината.

Пред 2005 година „маркици“ за бензински станици се носат во архитектонски урбанистички проекти, согласно тогашните важечки закони. Таквите „маркици“ не се ставаат во урбанистички планови, а онаму каде што постои намена за стопанска зона, бензинска  станица може да се гради, откако МВР ќе даде сообраќајна согласност за пристап од главниот пат до локацијата за таква станица.

Таквата сообраќајна согласност МВР ја има дадено и пред 2005 година, а истата ја има обновено и на барање (АЛМА КОМЕРЦ), она истото МВР управувано од ВМРО ДПМНЕ, партијата на Славе Гошев. Дополнително, тврдењата на Гошев паѓаат во вода, ако се знае дека АЛМА КОМЕРЦ станува сопственик на парцелата, а ДУП – от е дури отпосле донесен. За овој ДУП согласност дава министерството за транспорт и врски со потпис од министерот Миле Јанакиевски, а сообраќајна согласност МВР.

Останува нејасно, зошто пратеникот Гошев и вчера и денес своите изјави и лажни обвинувања не ги кажува на прес конференции, туку со готови снимки од тие изјави ги „рани“ медиумите.

Се плашите ли Господине Гошев од новинарски прашања на кои ќе немате одговор или нешто друго е во прашање.

Се гледаме на суд Господине Гошев. – стои во писмената реакција на Зоран Заев.

Струмичанец наведувал деца да питачат

pitacenje

Како што пишува ВИС.МК, СВР Струмица поднесе кривична пријава против К.А.(39) од Струмица за сторено кривично дело „запуштање и малтертирање малолетно лице“. Повеќе →

Временска прогноза за среда, 13 февруари

dozd

Времето денеска во Струмица облачно со повремени врнежи на дожд. Повеќе →

Афоризми на Костадин Устапетров, дел 5

kostadin

Костадин Устапетров е роден 1950 г. во Струмица

 

За да бараш човекови права, треба да имаш барем нешто човечко. Повеќе →

Усвоени Стратегијата на ЛЕСС и Акциониот план за вработување

less

На денешната седница на Локалниот економски социјален совет на општина Струмица ги усвои Стратегијата на ЛЕСС и Акциониот план за вработување, два значајни документи кои ја потврдуваат силната желба на општината во подобрувањето на животниот стандард на граѓаните. Повеќе →

Реакција на Зоран Заев по повод одржаната прес-конференција на Славе Гошев

zoran zaev

По одржаната прес конференција на Славе Гошев, (пратеник во Собрание на РМ од редовите на ВМРО-ДПМНЕ) на која што СтрумицаСити не беше повикана, од градоначалникот Зоран Заев со писмена реакција.

 

Повеќе →

Временска прогноза за вторник, 12 февруари

soncevo

Времето денеска во Струмица претежно сончево со максимална дневна Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o