ОК ,,Еделвајс’’ во Португалија ја промовираше Струмица како домаќин на ЕП 2014

Македонската федерација во спортска ориентација и ОК ,,Еделвајс’’ од Струмица го добија официјалното знаме на IOF како организатори на 13- тото Европско првенство во спортска ориентација што во Струмица ќе се одржи во јуни идната година. Повеќе →

Прес на СДСМ: Додека објектот се распаѓа, и локалната и државната власт плаќаат високи кирии за сместување на своите служби

ОО СДСМ Струмица денеска одржа прес – конференција  по повод „лошата состојба и неискористеноста на објектот во центарот на градот кој е во државна сопственост, каде што беше сместена поранешната полициска станица’’.

Во продолжение интегрален текст:

Повеќе →

Промоција на творештво на Искра Донева и во Струмица

Утре со почеток во 20:00 часот во просториите на домот на АРМ, во реализација на здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“, ќе се реализира промоцијата на последните 3 поетски ракописи дел од творештвото на Искра Донева. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за среда, 6 ноември

FC Zenit St. Petersburg – FC Porto – 1х Повеќе →

На јавните површини во градот се садат есенски цвеќиња

Јавните површини во градот деновиве добиваат ново руво, темјанушките и хризантемите ги заменуваат цвеќињата кои  ги красеа овие површини во летниот период. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 6 ноември

Времето денеска во Струмица  облачно со повремени врнежни. Максимална дневна температура до 20 степени. Повеќе →

На денешен ден (5 ноември)

Настани

Повеќе →

Предвремениот откуп на тутунот не ги даде очекуваните резултати. Откупени едвај 150 тони

Предвремениот откуп на тутун во струмичко заврши. На четирите откупни центри во Радичево, Анѓелци, Градашорци и Иловица откопуваа три компании. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 5 ноември

Времето денеска во Струмица умерено облачно со можни врнежи во текот на денот. Максимална дневна температура до 20 степ. Повеќе →

Струмица од агол на еден странец – интервју со Американецот Ашанти Кук

Ашанти Кук веќе два месеци живее во Струмица. Од прекуокеанскиот Лос Анџелес дојде овде како појачување на кошаркарскиот клуб „Струмица’’ и од септември е негов играч. Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o