На денешен ден (8 ноември)

Поважни настани од светот кои се случиле на денешен ден во минатото…

Повеќе →

Утре 16-та по ред ,,Тортијада’’ во Банско

Tрадиционалната манифестација ,,Тортијада “ што се одржува во хотелот ,,Цар Самуил” во Банско оваа година ќе се одржи по 16-ти пат утре (сабота) со почеток во 20 часот. Лицата со телесен инвалидитет од цела Македонија ќе можат да уживат во пријателското дружење, како и  правење торти. Повеќе →

Одбележан патрониот празник на средното училиште „Димитар Влахов“

Учениците и вработените во средното општинско училиште „Димитар Влахов“ денеска го одбележаа патрониот празник. Повеќе →

ЗОШТО АКАДЕМИЈА АБЦ?

            Академија за Образование, Спорт и Култура АБЦ – Струмица  слави јубилеј од 20 години и е основана се со цел да пружи услуги со највисок квалитет во областа на јазичното образование со посебен акцент на практичната примена на знаењето на кандидатите. Повеќе →

Искра Донева ги престави „Скакулче игра плочка“, „Татко“ и „Лазарополски хаикуа’’ во Струмица

Здружението за развој на култура и заштита на културното наследство „Контекст – Струмица“ синоќа во Домот на АРМ ги промовираше последните 3 поетски ракописи од жанрот хаику пеозија на Искра Донева – „Скакулче игра плочка“, „Татко“ и „Лазарополски хаикуа’’. Повеќе →

Нападнат старец од с.Старо Балдовци додека спиел

Рано изутринава во с.Старо Балдовци-општина Босилово, две непознати лица преку незаклучена врата Повеќе →

Воениот оркестар настапи во Струмица

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија синоќа одржи концерт и пред струмичани во НУЦК „Антон Панов’’, а меѓу гостите беше присутен и градоначалникoт Зоран Заев. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за петок, 8 ноември

AC Arles Avignon – Stade Brestois 29 –  1х Повеќе →

Денеска се слави Свети Димитриј Солунски – Митровден

Меѓу поголемите есенски празници поврзани со домашни служби спаѓа и празникот Митровден што се празнува во спомен на светиот великомаченик Димитриј Солунски, наречен уште и чудотворец.

Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 8 ноември

Времето денеска во Струмица Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o