Афоризми на Ацо Ѓоргиев, дел 10

aco gorgiev

Ацо Ѓоргиев е роден 1970г. во с.Муртино, Струмичко

 

Човек може да живее и од трошки, ако вистинската личност му ги дава. Повеќе →

На денешен ден (9-ти август)

hirosima_nagasaki_8

На денешен ден,9-ти август во светот се случиле некои поважни настани меѓу кои:

Повеќе →

Еден на еден и К-15 споени на Струмица ОПЕН фест

1082044_10151725930388654_963938669_n

Настан којшто ќе ја одбележи Струмица ова лето е десетневниот ОПЕН фестивал, а организаторите порачуваат дека во втората половина од месец август мора да се биде во градот со најдобар ноќен живот. Повеќе →

Струмичанката Лина го прослави 104 роденден

1011580_586337204751307_944636976_n

Опкружена со своите најблиски, ќерките, синот, снаата, внуците и паравнуците, струмичанката Лина Ќучукова денеска го прослави 104 роденден. Ведра и насмеана, им се заблагодари на сите што дојдоа да и го честитаат роденденот и посака и в година да присуствуваат на нејзината роденденска забава. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за петок, 9 август

fudbalska lopta

First Vienna - FC Liefering – 2+

Roda JC - SC Cambuur – 3+

Bayern Münich - B. Mö-gladbach – 1 -1

Montpellier - Paris SG – 2

 

Временска прогноза за Струмица, 9 август

sunce

Сончево и топло денеска во Струмица. Повеќе →

Победничкото трио на Сите наши песни: едната иден стоматолог, втора машински инженер, третата се мажи…

1014136_563206950403175_1587470739_n

Три крајно различни гласови и три потполно различни карактери ги карактеризират Тања Кајнакчиева, Александра Јанева и Гонце Ѓоргиева, победничките во првата сезона од шоуто „Сите наши песни’’ кое се емитуваше на Македонската телевизија. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за четврток, 8 август

fudbalska lopta

Hapoel Tel Aviv - Pandurii Tg. Jiu – х2

Malmö FF - Swansea City – 2

Vitesse - Petrolul Ploieşti -x2

Udinese - Široki Brijeg – 3+

 

Денеска е Рамазан Бајрам

ramaz

Верниците со исламска вероисповест денеска го слават празникот Рамазан Бајрам со кој завршува Светиот месец Рамазан и се означува крајот на едномесечниот пост. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 08 август

sunce

Уште еден доста  топол ден е пред нас, прогнозираат метеоролозите. Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o