Решени 78 пријави на граѓаните во јануари преку „Систем 48“

sistem48

Преку општинскиот сервис „Систем 48“ во месец јануари се решени 78 пријави од граѓани, од вкупно доставени 86 пријави. Повеќе →

Интервенции на ТППЕ – Струмица во изминатата недела

pozar

Во изминатата недела, Противпожарната единица од Струмица интервенирала во еден поплавен училишен двор од каде е црпена вода. Повеќе →

Временска прогноза за понеделник, 18 февруари

kishhhaaaaa

Денес во Струмица облачно Повеќе →

Спонтан собир на граѓани во Струмица за поддршка на Зоран Заев

1

Поддржувачите на градоначалникот на општина Струмица и потпретседателот на СДСМ Зоран Заев, вечерва спонтано се собраа пред партиските простории во Струмица за да му ја дадат поддршката за одлуката за неподнесувањето на кандидатура и да му покажат, како што кажуваат, дека се негови верни следбеници до крај. Повеќе →

Афоризми на Ацо Ѓоргиев, дел 4

aco gorgiev

Ацо Ѓоргиев е роден 1970 г. во с.Муртино, Струмичко

 

Не се сите луге од крв и месо. Некои имаат и душа.
Повеќе →

Одржан Отворен ден за англискиот јазик во Струмица

3

Британски совет  вчера одржа Отворен ден за англиски јазик во Струмица на која учествуваа поголем број на наставници како и студенти. Повеќе →

Временска прогноза за недела, 17 февруари

kishhhaaaaa

Времето денеска во Струмица променливо облачно Повеќе →

Зоран Заев не поднесува кандидатура за градоначалник

zoran zaev1

На денешната прес конференција актуелниот градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев изјави дека не поднесува кандидатура за градоначалник на локалните избори кои ќе се одржат на 24 март оваа година. Засега во трка за идниот градоначалник е Васил Пишев од редовите на ВМРО – ДПМНЕ. Во прилог, интегралниот текст од изјавата на Зоран Заев: Повеќе →

Временска прогноза за сабота, 16 февруари

rainy

Времето денеска во Струмица променливо облачно со можни врнежи на дожд во текот на вечерните часови. Повеќе →

Од Кабинетот на градоначалникот на Струмица со реакција на прес-конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ

opstina

По денешната прес-конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на која што СтрумицаСити не беше повикана, од Кабинетот на градоначалникот со писмена реакција во која стои: Повеќе →

POP