Афоризми на Костадин Устапетров, дел 10

kostadin

Костадин Устапетров е роден 1950г. во Струмица

 

Стабилен брак е оној кој стои на четири, а не на шест нозе. Повеќе →

Триста струмички матуранти играа Квадрил

sajt 1

Како дел од најголемата матурска забава во светот „Матурска парада 2013’’, учениците од четврта година од трите средни училишта  во Струмица, Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 17 мај

cloudy-sun

Времето денеска во Струмица умерено облачно Повеќе →

Спроведени вежби за подобрување на капацитетите на институциите против пожари

pozarnikaaaere 036_1200x800

На локалитетот Чам Чифлик кај Струмица денеска се изведуваа координативни вежби за гаснење на шумски пожари, а целта на проектот беше зајакнување на капацитетите на локалните и државните институции во справувањето со пожари. Повеќе →

Торта со мотор за Заев од вештите жени на Струмица

DSC_0725

Градоначалникот на Струмица Зоран Заев денеска доби торта со мотор од вештите жени на Струмица кои учествуваа на републичкиот натпревар во Тетово. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица,16 мај

cloudy-sun

Времето денеска во Струмица сончево со мало Повеќе →

Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ во Струмица од 1 до 5 јуни

aster 3

Претстојното издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“ во Струмица ќе се одржи од 1 до 5 јуни под мотото „Зад деветтото платно“. Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 15 мај

sunce

Времето денеска во Струмица сончево Повеќе →

Запознајте ја старата струмичка кујна – слатко од дуњи

2013-03-17_13-57-05_600x800

Ова слатко е едно од најубавите, заради посебната арома и вкус, но и заради Повеќе →

Спроведени две акциски контроли на СВР – Струмица, седум возачи со алкохол во крвта

policijaaa

Во двете акциски контроли која полицијата ги спровела во изминатата недела на подрачјето на општина Струмица, од вкупно Повеќе →

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o