Временска прогноза за недела, 3 февруари

Времето денеска во Струмица променливо облачно со можни врнежи на дожд во текот на вечерните часови. Максимална дневна температура до 10 степен.

Временска прогноза за сабота, 2 февруари

Sunny_With_Clouds

Времето денеска во Струмица променливо облачно со Повеќе →

Предложени нови шест профили во средните училишта во Струмица

jane sandanski slika

Според планот за запишување на ученици во прва година во средните општински училишта во општина Струмица во учебната 2013/2014 година, што беше усвоен на 65 седница на Советот, предложено е воведување на нови профили и струки. Повеќе →

Саемот во Струмица ќе продолжи и во следната недела

100_6332

„Поради големата посетеност на штандот на кој во продажба се наоѓаат книгите на издавачке ќука „Матица македонска’’ Повеќе →

Временска прогноза за петок, 01 февруари

povremeno oblacno

Денеска во Струмица Повеќе →

Афоризми на Ацо Ѓоргиев

aco gorgiev

Ацо Ѓоргиев е роден 1970 године во с. Муртино, Струмичко

 

Не е точно дека сум спиел со неа.

Сон не ме фати. Повеќе →

Имам желба танцувањето во Струмица пак да биде на врвот – Интервју со Лили Христова

lili_532_800

,,Денес не постои ниту еден професионален танчерски клуб во Струмица, а до пред некоја година бевме околу дваесет парови. Освојував високи награди на државните првенства со својот партнер Игор Попов, бевме и прваци во латино танц 2003 година во Македонија, а сега танцување тренираме повремено бидејќи не сакаме да го заборавиме и настапуваме приватно на отварање на струмички свадби’’ – објаснува Лили Христова, студент по туризам и една од некогашните најуспешни танчерки во латино  танц во Струмица. Повеќе →

ФОТО: Струмица низ објективот на Сречко Гунчев |www.strumicacity.com |

strumicasrecko

Дел од убавините на градот Струмица овековечени од Сречко Гунчев.

 

Повеќе →

Колешински водопад

06

Откако  теренот, пред помалку од една деценија, се приспособи за да биде пристапен за туристите, Колешинскиот водопад стана вистински рај за одмор и уживање. Повеќе →

Афоризми на Ацо Ѓоргиев

aco gorgiev

Ацо Ѓоргиев е роден 1970 године во с. Муртино, Струмичко

Одлучив да преминам во атеисти.

Само Бог може да ме предомисли.

Повеќе →

Capture