Денеска е Велика Сабота – ден пред Христовото воскресение

Hristosvoskrese

Велика Сабота  е посветена на споменот на пребивањето на  Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 04 мај

cloudy-sun

Денеска времето  во Струмица Повеќе →

Екипата на Хоризонт Турново на страниците на француски весник

turnovo

Екипата на Хоризонт Турново е најпријатното изненадување во ПМФЛ оваа сезона, а тие оваа сезона се борат за титулата во Македонското Првенство. Повеќе →

Денеска е Велики петок

velikipetok

Денеска е Велики петок и во христијанството се смета за најтежок и најтажен ден во годината, бидејќи на овој ден Исус Христос бил распнат.

Според верувања, на овој ден ден не треба да се работи, не се готви и е строг пост.
На Велики петок се оди во црква, каде се оставаат дарови на Христовото Распетие, а според обичаите, секој што тука остава цвеќе зема друго и го носи дома за здравје.
На Велики петок во црквите се изведува и обредот симболично погребување на Исус Христос, со тоа што платното наречено „Плаштеница“ се положува врз посебно подготвен симбол на Христовиот гроб. Поминувајќи под Плаштеницата верниците сочувствуваат со распнатиот Исус.
Исто така, се поставува и крстот на кој е насликан распнатиот Исуц пред кој верниците се поклонуваат и Исус го бакнуваат во раните на нозете.

Временска прогноза за Струмица, 3 мај

cloudy-sun

Денеска времето  во Струмица Повеќе →

Општина Струмица ќе ги поддржи здруженијата на граѓани со 2,6 милиони денари

Still0502_00000_1000x800

Општина Струмица со 2,6 милиони денари ќе ги поддржи здруженијата на граѓани во оваа 2013 година. Јавниот повик за прибирање проекти од областа на локален економски развој, Повеќе →

Поделени сто велигденски пакети за децата од загрозени семејства

100 veligdenski paketi 002_1200x800

Организацијата на жени – Струмица денеска, на Велики четврток, додели 100 пакети со прехрамбени производи на децата од социјално загрозени семејства, децата без родители и со еден родител.

Паричните  средства за купување на велигденски подароци беа прибирани  во хуманитарната акција „Од децата за децата’’ која се одржи на 27  април, во соработка на Организација на жени со основните  училишта и градинки, а под покровителство на градоначалникот  Зоран Заев.

 

100 veligdenski paketi 001_1200x800

100 veligdenski paketi 004_1200x800

Временска прогноза за Струмица, 2 мај

sunce

Времето денеска во Струмица сончево Повеќе →

Временска прогноза за Струмица, 1 мај

sunce

Времето денеска во Струмица сончево со Повеќе →

Засадени 160 липи на повеќе локации во Струмица

Липа1

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ завршува  со пролетното дополнување на дрворедите на неколку локации во градот. Во големиот градски парк и на Повеќе →

POP