Реакција од ОО – СДСМ Струмица на прес конференција на Славе Гошев одржана на 14.03.2013

sojuz

По повод денешната прес конференција на Славе Гошев, каде што СтрумицаСити не беше повикана, од ОО СДСМ – Струмица со писмена реакција во која стои: Повеќе →

Орентациониот клуб од Струмица „Еделвајс’’ со 10 медали во Скопје

482189_3990032208118_882468206_n

На државното првенство во спринт по спортска ориентација која се одржи во градскиот парк во Скопје, Ориентациониот клуб од Струмица „Еделвајс’’ постигнаа добри резултати и се вратија со 5 златни, 3 сребрени и 2 бронзени медали. Повеќе →

Доделени наградите за ,,Карневал – ние зад маските’’

biblioteka 004_1024x683

Во склоп на почетокот од празнувањето на Струмичкиот карневал, денеска во просториите на ЛУБ ,,Благој Јанков – Мучето’’ беа доделени награди од традиционалниот литературен конкурс на тема ,,Карневал – ние зад маските’’. Повеќе →

Временска прогноза за четврток, 14 март

rain

Денеска времето во Струмица Повеќе →

Во сабота мотото на струмичката карневалска група „Ѕвезден град’’ ќе биде „Црното не е бело’’

429852_3115519721146_860381705_n

Останаа  уште ситни финални дотерувања и струмичката керневалска група „Ѕвезден град„ е спремна за главната карневалска вечер во сабота. Повеќе →

СОУ „Јане Сандански’’ ќе ја преставува Македонија на Меѓународниот форум на Унеско во Белград

janesandnski

Струмичката гимназија „Јане Сандански’’  со гимназија „Корчагин’’ од Скопје ќе ја преставува Македонија на вториот Меѓународен форум „Унеско’’ кој ќе се одржува од 6 – 11 април во Белград. Повеќе →

Одржана последната седница на Советот во стариот состав

sednica

На денешната 67 седница на Советот на општина Струмица беа усвоени вкупно 6 точки и тоа: годишниот Извештај за 2012 година, предлог – програма и предлог – завршна сметка за дополнување на Програмата за изработка Повеќе →

Прес на ОО СДСМ – Струмица 13.03.2013

vasil georgijevski

Денеска во просториите на ОО СДСМ – Струмица беше одржана прес конференција по повод поставените билборди на кандидатот за градоналачник Васил Пишев, на некои државни институции во центарот на Струмица.

Повеќе →

Заев ги покани на Груевски и останатите политичари да дојдат на карневалот во Струмица и да здивнат од кампањата

posledna sednica 001_600x400

Кандидатот за трет градоначалнички мандат на општина Струмица Зоран Заев денеска ги покани сите политичари во Република Македонија  претстојниот викенд да дојдат во Струмица и да бидат негови гости за карневалот. Повеќе →

Одржана промотивна конвенција на Жанко Зимбаков и ,,Сојузот за иднината’’ во Босилово

zanko1

Синоќа во Домот на културата во Босилово се одржа Конвенција на која беше претставен кандидатот за градоначалник на општина Босилово, Жанко Зимбаков и кандидатите за советници од Коалицијата “Сојуз за иднината”. Повеќе →