Заев:Да го оставиме нашиот народ да го испочитува уставното право и да гласа по сопствен избор

zz

„Слободни и ненасилни избори се насушна потреба на Република Македонија без разлика кој ќе биде резултатот. Првиот приоритет мора   да биде за сите нас тој, а вториот приоритет за политичарите треба да биде кој ќе победи“ Повеќе →

Струмичката гимназија со награди на Републичкиот математички натпревар

gim2

Учениците од СОУ „Јане Сандански’’ освоија вкупно 6 награди на Републички натпревар во математика. Од нив петнаесеттина, најдобри резултати постигна Тенев Костадин, Повеќе →

Афоризми на Ацо Ѓоргиев, дел 5

aco gorgiev

Ацо Ѓоргиев е роден 1970г. во с.Муртино, Струмичко

 

*По занимање сум коцкар. Изработувам рубикови коцки. Повеќе →

„Green Window’’ одржи работилница за „Заштита и правилно ракување со пестициди’’

DSCN2912

Здружението на граѓани „Green Window’’ од Струмица одржи едукативната работилница „Заштита и правилно ракување со пестициди’’ во трите општини – Босилово, Ново Село и Василево. Повеќе →

Прес конференција на Марјан Даскаловски 21.03.2013

marjan

Во продолжение интегрален текст: Повеќе →

Прес-конференција на Зоран Заев, кандидат за градоначалник на општина Струмица 21.03.2013

pres zoki 028_1024x683

Во продолжение интегрален текст: Повеќе →

Временска прогноза за четврток, 21 март

cloudy-sun

Времето денеска во Струмица променливо облачно со можни врнежи на Повеќе →

Тримерски ручек во чест на Тримери

trim

Со тримерска посна трпеза, музика и песни, карневалскиот оргазнизационен одбор со „Распеани струмичани’’ денеска ги одбележи Тримерските обичаи во Струмица. Повеќе →

Одржана промоција на книгата „Празнување на проштени поклади (Прочка) во Струмица и Струмичко’’

jane sandanski 009_1200x800

Денеска во НУЦК „Антон Панов’’ беше одржана промоција на книгата „Празнување на проштени поклади (Прочка) во Струмица и Струмичко’’ на авторот Наташа Василевска – Трајчевска. Како што кажува писателката, книгата преставува истражување на тримерските обичаи во Струмица и регионот.

Повеќе →

Промовирана книгата на Катерина Милушева посветена на Струмичкиот карневал

nagradeni maski 2013 085_1024x683

Во рамките на карневалските денови, синоќа во просториите на НУЦК „Антон Панов’’ беше промовирана новата книга на професорка Катерина Милушева „Семантиката на карневалот. Детронизација на секојдневието’’. Повеќе →

Capture