Category: Занимливости

Витамини кои се најважни за женското здравје

На женското тело му се потребни витамини и минерали за да може нормално да функционира. Ако сакате да го зачувате своето здравје и долг живот, обрнете внимание на овие витамини и минерали кои се грижат вашето тело да функционира совршено. Повеќе →

Зелен напиток за младешки изглед

Тајната на младешкиот изглед не се крие само во скапоцената козметика, туку и во природните состојки од зеленчук. Ви откриваме рецепт на напитокот кој го чува здравјето, ја подмалдува кожата и помага при регулирање на телесната тежина. Повеќе →

4 ефективни начини да го намалите масното ткиво во рацете

За да ја намалите својата тежина, потребен ви е посебен режим на исхрана и секако, треба редовно да вежбате. Но, најголем проблем на многумина се мастите во рацете, кои тешко се намалуваат, па некогаш слабеењето на овој дел од телото може да ви изгледа невозможно. Ова се 4 вежби кои ќе ви помогнат да ја постигнете вашата цел. Повеќе →

Природни начини за блескава кожа на лицето ова лето

Наместо да го оптеретувате лицето со пудра, пробувајќи да ги сокриете недостатоците, одвојте малку време и посветете се на повеќе негување на својата кожа. Повеќе →

Подготовка за здраво сончање

Умереното изложување на сонце е корисно и помага за настанување на Витаминот Д кој е од важно значење за функционирање на мускулите, јакнење на коските и подобрување на циркулацијата. Повеќе →

Само со 2 состојки – Избелете го лицето брзо и лесно

limon_nega_lice

Повеќе →

Неколку причини зошто виното го подобрува вашето здравје

Листата на придобивки од виното е навистина голема, секако доколку се консумира во мали количини. Докторите препорачуваат да се пие по една чаша вино дневно, бидејќи преминувањето на оваа граница може да се одрази негативно врз здравјето.vino

 

Следуваат неколку бенефиции кои ќе ги осетите доколку редовно пиете умерена количина.

1. Ја подобрува меморијата

Едно истражување направено на лица постари од 70 години, покажало дека оние кои пијат по една чаша вино дневно, паметат повеќе од останатите. Исто така, докторите објаснуваат дека тоа спречува згрутчување на крвта и го намалува воспалението на крвните садови.

2. Помага при согорување калории

Праксата покажува дека луѓето кои пијат вино редовно, имаат помала телесна тежина од оние кои го консумираат ретко. Докажано е дека испиената чаша вино, може да го натера вашето тело да согорува калории цели 90 минути.

3. Го зајакнува имунитетот

Една Британска студија вели дека љубителите на вино го намалуваат ризикот од инфекција со бактеријата Хеликобактер пилори, која може да предизвика гастритис, чир или рак на стомакот. Исто така, помага и при заштитата од труење со храна, како на пример од салмонела.

4. Заштитник на женските јајници

Една чаша дневно го намалува ризикот од рак на јајници за 50%. Научниците веруваат дека ова се должи на антиоксидансите кои ги има во виното, а кои имаат антиканцерогени својства.

5. Ги зајакнува коските

Во просек, луѓето кои се редовни консументи на вино, имаат поголема коскена маса од оние кои не го консумираат. Алкохолот го зголемува нивото на естроген, хормон кој го забавува разронувањето на старите коски.

Здравјето е во кората

Луѓето најчесто по лупењето на овошјата и зеленчуците, ја фрлаат кората како отпадок, незнаејќи дека всушност тие фрлаат богатство на хранливи и здравствени придобивки кои се наоѓаат во овие кори. Повеќе →

Чудни причини поради кои сте често уморни

Стресот и преокупираноста со многуте обврски, како работни, така и домашни не се единствените виновници за вашата безволност и чувство на исцрпеност. Повеќе →

Како влијаат боите врз вашето однесување?

Дали сте се запрашале зошто некои луѓе купуваат облека во светли тонови, а други во темни? Дали ви било непријатно кога сте седеле во соба со црвена позадина, а сте се чувствувале подобро во просторија со сини ѕидови? Повеќе →