Category: Занимливости

ФОТОГАЛЕРИЈА: Најчудните велосипеди

Погледнете ги најчудните велосипеди

 

v1 v2 v3 V4

ВИДЕО: Драстична трансформација на девојки кои ослабеле

slabeenje

На видеото кое што може да го погледнете, ќе може да видите како овие девојки ослабеле, и направиле драстична трансоформација на нивното тело.

 

ВИДЕО: Landwind X7 неверојатна копија на Range Rover Evoque

Кинеските производители на автомобили многу добро знаат да копираат автомобили, во продолжение ќе имате можност на видеото да видите неверојатна копија на Range Rover Evoque. Копијата на овој автомобил го носи името Landwind X7.

 1509797000_landwind-x7-vs-range-rover-evoque

Напиток за намалување на обемот на половината

Ослободете се од вишокот на масти и вода која се акумулира во телото во текот на годините, со помош на овој магичен напиток. За неговата ефикасност сведочат многумина кои постигне одлични резултати. Некои тврдат дека успеале да го намалат обемот на половината за околу 1,5 сантимети само во еден ден.

weight_loss_tape_girl_735_350

Покрај извонредна помош во губење на тежината, овој пијалок има и други посакувани ефекти:

- ја подобрува функцијата на мозокот,
- ја подобрува меморијата,
- го подобрува слухот и
- го подобрува видот.

Подгответе го овој рецепт и уживајте во резултатите!

Пијте го секогаш пред главното јадење. Повторувајте го овој процес една недела, а потоа направена пауза од една недела, а потоа пак продолжете. Овој напиток можете да го конзумирате додека не ги постигнете посакуваните резултати.

Ако не сте обожавател на грејпфрут или немате од каде да го купите, обидете се со портокал. Резултатите ќе се постигнат.

 

Напиток за намалување на обемот на половината

Измешајте сок од грејпфрут, мед и оцет. По подготовката, напитокот е подготвена за конзумирање.

Пијте го секогаш пред главното јадење. Повторете го процесот во текот на една недела, а потоа одморете до следната недела, и пак продолжете. Овој пијалок може да се конзумираат додека не ги постигнете посакуваните резултати.

Ако не сте обожавател на грејпфрут или немате од каде да го купите, обидете се со портокал. Резултатите ќе се постигнат.

Шест намирници за рамен стомак

Доколку сакате рамен стомак, освен вежбање, во реализација на таа желба ќе ви помогне и намирниците која топи ги топи маснотиите во стомакот и делува на зајакнување на мускулите на тој дел од телото.

4369111834c39dfe60d869141162170_extreme

Авокадо

Ова овошје е богато со незаситени масти, кои се вклучени во категоријата на здрави масти. Истражувањата покажаа дека авокадото е одлично за чувство на ситост, а притоа нема гоење. Беше забележано да посебно добро делува околу половината и влијае на намалување на масти во овој дел од телото. Затоа, доколку сакате рамен стомак и тенок струк, додадете го авокадото во вашето мени.

Зелен чај

Експертите велат дека три чаши зелен чај го поттикнува метаболизмот и согорува 30 калории на ден. Освен за тенка линија, тој исто така е добар и за исчезнување на целулитот, па така, нека ви биде при рака.

Јогурт

Тајната на јогуротот ја знаат сите оние кои немаат масни наслаги во пределот на стомакот, но ги мачи подуеноста која визуелно го зголемува стомакот. Тој е одличен за проблем со подуеноста бидејќи поттикнува на брзо празнење на цревеата и го осленува варењето на храната. Најдобри се пробиотските јогурти и експертите советуваат барем за еден на ден.

Боровинки

Боровинките содржат антиоксиданси кои го стимулираат побрзо согорувањето на калории. Го забрзуваат протокот на крв и го спречуваат таложењето на маснотии, особено во стомакот. Ова е потврдено од страна неколку студии. Тие се добри за мускулите, бидејќи тие треба да се зајакнат.

Булгур

Претставува делумно готвено, сушено и групна мелена пченица. Влегува во групата на јаглени хидрати, кои исто така имаат своја улога во борба против мастите. Истражувањата покажаа дека луѓето кои јадат булгур и други житни култури од цели зрна, имаат многу рамен стомак, отколку оние кои не консумираат. Одличен е бидејќи содржи влакна кои помагаат во варењето и метаболизмот, а ги намалуваат и мастите.

Чоколадно млеко

Чоколадното млеко го спречува оштетувањето на мускулите и придонесува за нивната сила, односно ви помага да изградите мускули на стомакот, според тоа, не е чудно што спортистите го користат многу често.

 

Како да изгубите 3 килограми за една недела ?

Сакате брзо и лесно да го изгубите вишокот на килограми ? Почнете да го јадете овој зеленчук.

Ако сакате да го изгубите вишокот на килограми и својата линија да ја доведете до совршенство, вистинско време е да во својата исхрана ја внесете и боранијата.

34916473557965db1266f6140558656_v4 big

Научните истражувања покажаа дека боранијата го зајакнува срцето и крвните садови, го регулира притисокот, го намалува високото ниво на шеќер и холестерол, помага во борбата со масните наслаги, го подобрува метаболизмот, го чисти организмот. Боранијата го прави сето ова, но има уште многу позитивни работи за неа, па затоа се препорачува како задолжителна храна во исхраната.

Таа е богата со минерали, калиум, калциум, фосфор, магнезиум, железо, витамините А, Ц, Е и Б група. Во боранијата, исто така, се содржи бакар, манган, молибден, триптофан, фолна киселина, влакна и омега три масни киселини.

Истражувањата покажаа дека секојдневното консумирање на зеленчук може да го намали холестеролот за 20 проценти, и да ја намали телесната тежина до три килограми неделно. Се препорачува за деца и трудници, но и како лек за превенција и лечење на многу болести.

Пет скриени предности на лутата храна

Секој понекогаш сака да јаде лута храна, која има и свои предности.

7842763835308ea1f76ff3111237279_v4 big
Помага во губење на тежината

Додатно зачинетата храна доведува до губење на тежината. Истражувањето покажа дека лутите пиперки содржат капсаицин, состојка која има термоген ефект, кој му помага да телото да согорува повеќе калории.

Го спречува ракот

Студиите покажале дека капсаицинот во лутите пиперки ги убива клетките на ракот. Овој лут зеленчук исто така помага во борба против настинки, служи како превенција од мозочен удар и ја спречува дебелината.

Го штити срцето

Лутите пиперчиња штитат од болести на кардиоваскуларниот систем, го намалуват ризикот од срцев удар и мозочен удар и го намалуваат лошиот холестерол.

Го намалува крвниот притисок

Научно е докажано дека лутите пиперки го намалуваат кривниот притисок и ги опуштаат крвните садови.

Ослободува од бес

Лутата храна го стимулира производството на серотонин, хормон кој ги прави луѓето да се чувствуват добро. Поради тоа е корисен во борбата против депресијата.

5 најдобри јадења по вежбање

Разликата меѓу просечниот и напредниот вежбач често може да се објасни со исхраната.

1242703608550ed88fd7641057617166_v4 big

Напредните вежбачи добро знаат колку е важен изборот на храната која ја консумираат по тренингот, но поголем дел од активните луѓе се уште на храната не и дават големо значење.

Сепак, ако сакате добри резултати, треба да се држете на одредени намирници, кои ќе му бидат потребни на вашиот организам после вежбањето.

1. Цвекло

965521462550ed8904442f872178499_v4 big

Овој необичен зеленчук има црвен пигмент кој се нарекува бетацијанин, кој е одлучен антиоксиданс, помага во пренесувањето на кислород до мускулите и ги ублажува грчевите. Корисен е без разлика на начинот на приготвување.

2. Јајца

1262450986550ed89054992431539692_v4 big

Јајцата се богати со протеини и се смета за еднo од најдобрите јадења после тренинг. Протеини од белката помагаат за опоравување на мускулите, една жолчка ви ја дава потребната енергија.

3. Грчки јогурт

993368467550ed8907b916237761179_v4 big

Во нешто помалку од два децилитри грчки јогурт има 14 грама протеини и само 100 калории. Со свежо овошје, станува идеален избор на оброк после вежбање.

4. Лубеница

1963844634550ed890ac671855098439_v4 big

Во потоплите денови, поголемиот дел од луѓето уживаат во овие вкусни и освежувачки плодови кои го рехидрираат телото и му даваат многу потребни хранливи материи. 92 отсто од лубеницата е вода, а две чаши имаат само 80 калории.

5. Пилешко месо

961223063550ed890c6dad568618275_v4 big

Пилешкото место е одличен извор на протеини кој после тренингот му се потребни на вашето тело за опоравување. Количината на потребните протеини варира од личност до личност, но во деновите кога правите кардио вежби, како што е трчањето, потребни ви се околу 1.2 до 1.4 грамови протеини по килограм телесна тежина, додека во деновите кога ќе правите тренинг за снагата тогаш е потребно од 1.6 до 1.7 грама по килограм телесна тежина.

 

Осум пијалоци кои се од голема важност

Многу мали проблеми во вашиот организам можете да ги решите многу едноставно, со неколку пијалоци кои ги пиете секој ден, а за чии позитивни ефекти не можевте да знаете.

793249541506077a34caab061992692_v4 big

За слабеење – зелен чај / сок од грејпфрут

Зелениот чај е познат во светот како одличен пијалак за благо забрузвање на метаболизмот, а слободно можете да пиете и четири чаши ан ден. Цедениот грејпфруд исто така ви помага во топењето на масти, и можете да јадете и половина нецеден грејпфрут со секој оброк.

За обновување на организмот – вода / чоколадно млеко

После вежбањето или било каков вид на напорна работа не заборавајте дека треба да користите вода за вашиот организам. Ниту еден друг пијалок не ќе ви помогне побрзо да се опоравите како една чаша вода. Чоколадното млеко, од друга страна, може да ви го подигне нивото на шеќер со што внесувате дополнителни протеини со млекото.

За искашлување – пијалоци со мед

Медот е одличен сојузник во лекувањето на грлото и инфекции поврзани со реприраторниот тракт, а природниот засладувач ќе доведе до лачење на лунка и брзо искашлување.

За лесен и убав сон – топло млеко / чај од камилица / ракија

Во текот на деветнаесеттиот век, ракијата била користена како медицински препорачлив седатив, и една чаша топло виски може да ви помогне да лесно патувате во земјата на сништата. Кога се во прашање безалкохолните варијанти, земете чаша топло млеко или чај од камилиција, како и мед како засладувач.

За подигање на расположението – пијалоци од лимон

Зелениот чај и парче лимон со чај од хибискус може да ви го подигнат расположението во текот на напорниот ден. Лимоданата е исто така одличен избор, но не се препорачува за прекумерно засладување. Кората која останува од цедениот лимон можете да ја изрендате и додадете во ладниот пијалок, со што ќе се зголеми природниот вкус.

За „гасење“ од зачинета храна – млеко / јогурт

Ако имате проблем со варењето на зачинета храна, мастите и протеините од млекото, јогуртот па и кефирот, можат да бидат вашите пријатели. Во овој случај тешко дека ќе ви помогнат млечни производи со ниско ниво на млечни масти.

За лечење на мамурлак – вода / сок од портокал

Внесувањето на големи количини на вода после бурна ноќ е клулно за брзо закрепнување. Освен дехидрација, алкохолот предизвиквуа намалување на нивото на шеќер во крвта, па цеден портокал е уште една препорака, бидејќи е полн со витамини и природни шеќери.

За гас и надуеност – вода со сода бикарбона

Малку сода бикарбона растворена во вода, во овој случај ќе направи чуда. Ако ситуацијата е алармантна а содата не ви е при рака, пробајте да ја спречите непријатната ситуација со минерална вода или со неколку голтки на газиран пијалак.

Црното грозје го намалува крвниот притисок

Кората и семето на црното грозје кои се отстрануваат додека се прави виното, претставуаат ризница на лековити состојки, според истражувањето на Универзитетот во Мадрид.

Оние од овој „отпад“ направиле екстракт со име „GADF“, за кој велат дека е исклучително богат со антиоксиданси и целулоза и, за разлика од другите видови храна која го содржи само едното или другото.

8518603015033e9d35de1c694071655_v4 big

Неговата ефикасност е потврдена од страна на речиси 34 доброволни непушачи, чија секојдневна исхрана збогатена со овој екстракт од црно грозје.

Тестови направени за состојбата на крвниот притисок пред и по завршувањето на истражувањето, кај испитаниците се покажаа видливи промени. Крвниот притисок е намален за пет проценти, а холестеролот, особено лошиот, за дури 14 проценти.

Тоа доведува до заклучок дека овој екстракт од грозје, како дел од секојдневната исхрана речиси го преполовен ризикот од срцев удар.

Исто така, може да има посебно значење за луѓето кои страдаат од хипертензија или висок холестерол.