Category: Занимливости

ФОТО: Како зависноста од мобилен телефон ви го уништува животот

Има луѓе кои го проверуваат својот мобилен исто толку често колку што трепкаат или дишат, како тоа да им станало дел од нивниот дневен физиолошки процес, без кој едноставно би ги снемало. За оние кај кои останало барем малку самосвест,  погледнете ги овие фотографии од французинот Антоан Грегер и свестете се дур не е предоцна!  Повеќе →

Без ова во телото – имунитетот веднаш опаѓа и се разболувате

Американска студија објавена во списанието „Cell reports” докажала дека цинкот игра клучна улога во имунолошкиот систем. Цинкот е многу важен минерал, кој што учествува во многу процеси во организмот. Консумирањето на цинкот му помага на организмот да функционира правилно и лесно да се бори против болести. Цинкот е потребен за создавањето на многу хормони, меѓу кои и хормоните кои што му кажуваат на имунолошкиот систем како да се бори кога ќе го нападнат бактерии. Повеќе →

15 најсмешни свадбени незгоди

Што кога најсреќниот ден во животот ќе се претвори во една голема смешна незгода? Повеќе →

Колку време трошиме на диета ?

Истражувањето покажа дека просечната жена во текот на својот живот може да биде на некој вид диета дури 9.1 пати.

Диетите влегуваат и излегуваат од мода, една сезона една диета е хит, следната сезона друга диета е хит, сепак, едно не се менува: дури 90 отсто од жените барем еднаш во својот живот се обиделе да ја намалат својат тежина. Експертите пресметале дека жените трошат во просек неверојатни 17 години од својот живот на диети.

199372183505a0eea34077633201425_v4 big

На оние кои се верни на строг режим на исхрана, во текот на својот живот ќе се обидат да ја намалат својата телесна тежина повеќе од девет пат. Истражувањето исто така, покажа дека просечната жена е на диета, два пати годишно.

Податоците околу просечната старосна граница на жената, покажаа дека изнесува 82 години и дека во просек имаат 69 килограми, па ако започнете со диети од 18 години, ќе ослабеете 9,1 пат, а ако на диети поминете седум недели два пати годишно, на диети ќе потрошите 17,2 години.

„За диети лесно се одлучуваат кога постои посебен повод или кога не се задоволни со нивниот изглед. Држењето на диета и губењето на килограмите е тешка задача која бара сериозна посветеност“, вели Кивен Дурен, основачот на компанијата Chef od Diet Chef која го направи оваа истражување.

Тесната облека е еден од главните мотиви за диета (52 отсто), а љубовта спрема храната (35 отсто) и недостанок на волја (33 отсто) е главната причина зошто диетите се обично неуспешни.

Еве како изгледаат неиздипилираните девојки

Нов неконвенционален метод за убавина….

Повеќе →

Забавно видео: Како жените, а како мажите го дочекуваат летото

Забавно видео: Како жените, а како мажите го дочекуваат летото Повеќе →

Језиво, четири кобри чуваат бебе

Језиво, четири кобри чуваат бебе Повеќе →

Езеро во Америка тотално исчезна

За само неколку години, езерото Фолсом исчезна. Еве како изгледа тоа…

Повеќе →

Најинтересните женски шеги на Јутјуб

Најинтересните женски шеги на Јутјуб Повеќе →

Видео: Како да поправите патент кој не се затвора?

На сите ни се случило да ни се расипа патентот баш кога најмалку треба. Погледнете го видеото и научете како да го поправите вашиот расипан патент и да ги избегнете овие непријатни ситуации. Повеќе →