Category: Uncategorized

Тип на денот 1-х-2 за понеделник, 24 јули

Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за понеделник, 17 јули

Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за петок, 14 јули

Повеќе →

„Паркиралишта Струмица“ обнови над две илјади метри квадратни хоризонтална сигнализација

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ продолжува со обновувањето на хоризонталната сигнализација во градот. Од претпријатието информираа дека од планираните седум илјади метри квадратни за оваа 2017 година, Повеќе →

Поради дефект ќе бидат исклучени семафорите на крстосницата меѓу булеварите „Климент Охридски“ и „Гоце Делчев“

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ ги известува учесниците во сообраќајот дека поради дефект на на вертикалната светлосна сигнализација (семафори) на крстосницата меѓу булеварите „Климент Охридски“ и „Гоце Делчев“, истата ќе биде исклучена се до отстранување и санирање на дефектот од надлежните служби. Сообраќајот ќе се регулира преку сообраќајни знаци. За овој случај е известен Секторот за внатрешни работи во Струмица за нивно, согласно Законот, понатамошно постапување. Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за четврток, 1 септември

Повеќе →

Манифестацијата Струмица ОПЕН фестивал блеска во полн сјај

ОПЕН фестивал успешно ги забавува струмичани во своите омилените ноќни часови. Синоќешните настани во Амфитеатарот и покрај езерцето поминаа во знак на пријатни романтични звуци, руско-македонска поезија и афирмација на ликовно творештво. Програмата на петтиот ден започна со изложба на графички листови, промоција на графичка мапа и монографија на Ниче Василев, а публиката уживаше во прекрасните дела на својот сограѓанин, од кои 130 се дел од колекцијата на ОСТЕН. Сите негови дела се евидентирани во дата-база на колекцијата www.ostencollection.mk .

Повеќе →

Легис и Луна парк ,,Силвер” приредија забава за најмалите во кампот за имигранти во Гевгелија

По повод денешниот празник Рамазан Бајрам, во организација на Легис и  луна парк ,,Силвер” беше приредена забава за најмалите во кампот за имигранти во Гевгелија. Беше инсталиран рингишпил на кој најмалите можеа да уживат во бесплатно возење и малку да ги отргнат мислите кон забава на овој свет празник.

„Комуналец“ го надополнува урбаното уредување во градот

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ продолжува со надополнување на урбаната опрема во градот. Деновиве, нови клупи се поставени на булеварот „Ленинова“. Од „Комуналец“ информираа дека нови клупи ќе бидат поставени и на булеварите „Гоце Делчев“ и „Маршал Тито“. Повеќе →

,,Tритерол” организира екскурзуја до манастирот Св.Василиј Острошки во Црна Гора

Тритерол Дооел организира екскурзуја до манастирот Св.Василиј Острошки во Црна Гора. Тргнувањето е на ден 27.05.2016 (петок)  во 21 часот и враќање на 29.05.2016 (недела) Цената изнесува 1500 денари.Резервации на тел 034/609-775 и 078/358-333 .
Православниот манастир Острог спаѓа меѓу најпосетените светилишта на Балканот. Кога ќе се спомене Острог, веднаш се помислува на место на кое се случуваат чуда. Во него доаѓаат посетители од сите религии и нации, бидејќи се верува дека моштите на Свети Василие Острошки се чудотворни. Манастирот Острог, кој е врежан во карпите, основан е од митрополитот Василије во XVII век. Највпечатлив дел од манастирот е Горен Острог, каде се сместени две мали цркви: горна – посветена на Светиот Крст, и втората, посветена на Воведение на Богородица. Повеќе →