Category: Струмица

Прес конференција на ОО СДСМ Струмица – 11.09.2012

Прес конференција на ОО СДСМ Струмица – 11.09.2012

Почитувани,
Откако ја доведоа државата до питачки стап, ги задолжија граѓаните до највисоко ниво и го поделија народот, луѓето од ВМРО ДПМНЕ лицемерно побараа да го слушнат мислењето на граѓаните.

Откако ја направија државата рекордер во сиромаштија и мизерија, земја во која платите се со најмала куповна моќ а поскапувањата се секојдневни и претставуваат кошмар, откако граѓаните ги принудија да станат експерти за покривање на рати преку неколку кредитни картички, прашуваат за потребите на граѓаните.
Откако економијата, стопанството и индустријата ги фрлија на колена а земјата ја направија зависник од кредити, ВМРО ДПМНЕ бара идеи.
Откако направија граѓаните, сопствениците на мали продавници и стопанствениците да имаат уплав од превисоките казни и глоби од инспекторите за најситни пропусти, ВМРО ДПМНЕ бара предлози.

Откако непродуктивното трошење на парите од граѓанните по разни реклами, споменици, скапи огради и жални врби, им стана омилена активност, луѓето од ВМРО ДПМНЕ безобразно побараа да го слушнат барањето на обичниот човек.

Какво лицемерие.
Е па господа од власта, со оглед на тоа што вчера не добивте ниту еден предлог и за половина час го кренавте штандот, редно е да ви стане јасно дека граѓаните на општина Струмица има каде да ги даваат своите идеи. Оти знаат дека само локалната самоуправа предводена од градоначалникот Зоран Заев може да им ги реализира.
И ако навистина сакате нешто да направите за сограѓаните, запрете го бесправното сечење на шумата околу струмичкиот регион. Еве ви и видео материјал за да се уверите како се уништува зелениот појас околу градот.

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ОО Струмица ви ја упати првата идеа, Вие сте на ред – Запрете го безмилосното загрозување на нашите бели дробови.
Институциите на власта конечно нека се фатат за работа.

Крводарителска акција на СДММ – Струмица

Денот на ослободувањето на Струмица – 11 Септември, Социјалдемократската младина на Македонија од Струмица денеска го одбележи на симболичен начин со крводарителска акција. Акцијата се одржа во просториите на Oдделението за Трансфузиологија, при Јавната Здравствена Установа – Струмица. СДММ Струмица се заблагодарува на сите млади кои ја даруваа својата крв доброволно со надеж дека ќе помогнат на оние на кои им е најпотребна.

 

 

>>>>Галерија<<<<

 

 

„Димитар Влахов“ и „Никола Вапцаров“ најдобри на турнирот во мал фудбал

Средното општинско училиште „Димитар Влахов“ и основното училиште „Никола Вапцаров“ ги освоија победничките пехари на турнирот во мал фудбал што вчера и денеска се одржа во Струмица. Во категоријата на средните училишта, второто место го освои „Јане Сандански“, а третото „Никола Карев“, а кај основците, второто место му припадна на „Видое Подгорец“, а третото место го освои основното училиште „Сандо Масев“. Турнирот во мал фудбал за средните и основните училишта, традиционално се одржува секоја година по повод празниците 8 и 11 септември, а го организира општинскиот сојуз на училишен спорт, под покровителство на Советот на општина Струмица.

Временска прогноза за вторник, 11 септември

Времето денеска сончево и топло со можни врнежи во вечерните часови на повисоките места.

Максимална дневна температура до 29 степен.

 

Програма за понеделник на ФКТ ,,Ристо Шишков’’

 

Програма за понеделник на ФКТ ,,Ристо Шишков’’

 

19:00 ч.

НУЦК Антон Панов ЗАД ЗАВЕСИ

режисер: Александар Ивановски

 

 

 

20:00 ч.

Драмски Куклен Театар ТАНГО

режисер: Николај Полјаков

 

 

 

23:00 ч.

Киркас Продукција НАДЕЖ

режисер: Петар Милошевски

 

 

,,Дурекс’’ го докажа квалитетот!

Победник на турнирот ,,Стрит баскет – Струмица 2012’’ е екипата ,,Дурекс’’ во состав од : Александар Шајкарев, Горан Мавров, Горан Соколов и Атанас Иљашев. Тие со 3 коша разлика ја победија второпласираната екипа Далвина и освоија парична награда од 12 илјади денари.

Третото место го зазеде тимот на Шкуљ Ловец, додека за најдобар играч на турнирот беше прогласен Атанас Иљашев.

Финалната вечер ја следеше и градоначалникот  Зоран Заев кој на победниците им ја врачи наградата.

Турнирот ,,Стрит баскет’’ е организиран од страна на Општина Струмица, Младински совет и КК Струмица, а оваа година на натпреварите учествуваа 24 екипи.

 

Галерија од финалната вечер

 

 

Временска прогноза за понеделник, 10 септември

Времето денес топло, со максимална дневна температура до 29 степен. Можност за заоблачување во текот на денот.

 

Вечерва на ФКТ ,,Ристо Шишков’’

 

Програма за недела, 9 септември ФКТ ,,Ристо Шишков’’

 

20:00 ч

Клајпеда Градски Театар СВИЛА

режисер: Алвидас Визгирда

 

21:00 ч

Театар на еден актер ОДБРАНАТА НА СОКРАТ

режисер: Дритеро Касапи и Дино Мустафиќ

 

22:00 ч

Македонски Народен Театар МОЈОТ ЧОВЕК

режисер: Катерина Коцевска

 

Вечерва се игра за победа на ,,Стрит баскет – Струмица 2012’’

Синоќа на третата вечер од ,,Стрит баскет’’ публиката беше најгласна досега во навивање и бодрење на своите фаворити во осмина финалето. Екипите кои се пласираа во следните натпреварувања се: Маф Маф, Н-Баскет, Бабаларе, Далвина, Шкуљ Ловец, Грин Аут, Дурекс и Бате Босилово.

Овие екипи вечерва во 20 часот на Плоштадот ,,Гоце Делчев’’ ќе се борат во завршниот турнир за парични награди кои ќе им ги врачи градоначалникот Зоран Заев и претседателот на Советот на општина Струмица Марјан Даскаловски. Победниците на турнирот ќе добијат награда од 200 евра, второпласираните 100 евра, а екипата која ќе освои трето место ќе добие 50 евра.

И за публиката се очекуваат награди како изненадување, а за нејзино добро расположение ќе биде задолжена групата ,,Дивизија’’

М.М.

Галерија од осминафинале ,,Street basket – Струмица 2012’’

Започнаа театарските денови во Струмица

Со синоќешното откривање на бистата на Ристо Шишков пред Центарот за култура ,,Антон Панов“, градоначалникот Зоран Заев го отвори јубилејниот ХХ Фестивал на камерен театар посветен на овој голем македонски актер.

На свеченото отворање на посетителите им беше прикажан 20-минутен видео перформанс на театарски костими од Марија Папучева, а потоа и изложба на фотографии ,,20 години ФКТ“, од фотографот Сречко Гунчев.

На првата фестивалска вечер на големата сцена се одигра претставата ,,Животот на Молиер“ во изведба на екипата од матичната театарска куќа на Шишков, Македонскиот народен театар од Скопје, а од 23 часот на сцената 112 пред публиката се представи ,,Љубовникот“ во режија на Ирена Стеријовска.

Во наредните 5 дена, колку што ќе трае фестивалот, сите љубители на уметноста, ќе можат да уживаат во претставите кои за нив ќе ги изведуваат актери од Македонија, Литванија, Словенија, Англија, Грција, Србија, Бугарија, Црна Гора и Косово. Исто така, oд 9-ти до 13-ти септември во просториите на Центарот за култура од 11:30 часот ќе се организираат разговори (фоаје) на кои учесниците ќе дискутираат за претставите кои се одиграни претходната вечер.

На последната вечер од фестивалот, актерот со најголемо актерско остварување ќе добие награда ,,Ристо Шишков“ која се состои од медаљон и парична награда од 1500 евра.

М.М.

>>>>>>Галерија<<<<<