Category: Струмица

Клуб Платинум најавува одлична забава – WhiteSensation & DINO MFU

Овој петок, клуб Платинум ќе биде домаќин на една од најубавите забави во годината WhiteSensation! За забавата да биде во одличен ритам, од клуб Платинум го најавија познатиот грчки Ди-џеј Дино МФУ кој позади себе има голема репутација на вистински мајстор за одлична забава. Повеќе →

Boutique ,,Chic” – ново место во Струмица за вашиот одличен изглед

Струмица доби уште едно место во кое можете да најдете се за да комплетно бидете во тренд - Boutique ,,Chic” .На простор од 146м2, новоотворениот бутик ,,Chic” ви нуди голем избор на разновидни фустани, пантолони, штикли, накит за сечиј вкус, модели од секојдневниот кежуал стил до елегантни парчиња за вашите свечености или пак деловни средби. Повеќе →

Значајна победа за Турново против Шкупи

Значајна победа за Турново на домашен терен против Шкупи, Турновци победија минимално со 1:0 и освоја значајни три бода со што остануваат и понатаму на шестото место на табелата со 30 бода.

Единствениот погодок за домаќините го постигна Тимов во 50. минута од натпреварот.

На останатите натпревари беа постигнати следните резултати: Брегалница 4:1 Металург, Ренова 3:0 Царев Двор, Шкендија 3:1 Силекс, Вардар 1:0 Работнички.

По 25. одиграни кола состојбата на табелата е следна: Шампионот Вардар и понатаму е на лидерската позиција со 64 бодови, второпласирана е Шкендија со 59 освоени бодови, додека на третото место е Силекс со 37 бодови.

PMFL - 25 kolo tabela

На долниот дел од табелата немаме промени. Металург и понатаму е на дното од табелата со 13 освоени бодови, Царев Двор е деветото место со 16 бодови, на осмата позиција е тимот на Ренова со 28 бодови.

Двојките за следното 26. коло кое што е закажано за 10. Април се следниве: Металург – Царев Двор, Работнички – Турново, Шкендија – Ренова, Шкупи – Брегалница и Силекс – Вардар.

 

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ стави во функција нов паркинг простор

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ продолжува со создавање услови за организирано паркирање во градот. Од денеска во функција е ставен нов паркинг простор кој што се наоѓа позади зградата на булеварот „Ленинова“ број 14 кај Основното јавно обвинителство на парцелата број 1728/1. Според Верица Узунова, директор на претпријатието, со новиот паркинг простор решен е проблемот со големиот сообраќаен метеж кој што се создаваше на оваа површина. Повеќе →

Група ученици и наставници од СОУ „Јане Сандански“ престојуваат во збратименото училиште во Измир

Група ученици и наставници од средното општинско училиште „Јане Сандански“ од Струмица престојуваат во средното училиште „Јилдис Тинас Измироглу Анадолу“ од Измир, Турција. Повеќе →

Учениците од основното општинско училиште „Маршал Тито“ од Струмица реализираа истражувачка екскурзија во Банско

Во рамките на проектот „Јакнење на мултиетничката соработка во општините“, финансиран од Детската Фондација Песталоци, а во имплементација на Македонскиот центар за граѓанско образование и општина Струмица како партнер во овој проект, учениците и наставниците од основното општинско училиште „Маршал Тито“ од Струмица реализираа еднодневна истражувачка екскурзија во селото Банско, проектна активност произлезена од нивниот акционен план. Повеќе →

Турново денес го пречекува Шкупи

Екипата на Турново е домаќин на Шкупи во натпревар од 25. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Турновци во овој дуел влегуваат со надеж за победа и освојување на трите посакувани бодови со што ќе ја задржат предноста на шестото место на табелата.

11951337_125258644495136_4947358736672962477_n

Натпреварот се игра денес на стадионот „Кукуш“ во Турново.

Останатите двојки за 25. коло се: Брегалница – Металург, Ренова – Царев Двор, Шкендија – Силекс, и дуелот Вардар – Работнички.

 

ЈПЕД ,,Струмица – Гас’’ ја намали цената на природниот гас

Согласно утврдената методологија и кварталното утврдување на цена, ЈПЕД ,,Струмица – Гас’’ Струмица од 1-ви април ги намали цените на природниот гас за 11% со што природниот гас дефинитивно е најефтин енергенс. Повеќе →

Украдени дел од садниците во новите жардинерии на булеварот „Маршал Тито

По само неколку дена од кога беа насадени, украдени се дел од садниците во новите жардинерии на булеварот „Маршал Тито“ во Струмица. Повеќе →

Напредок З. Радово ја победи Беласица

Екипата на Напредок Здравје Радово забележа победа со 1:3 во дуелот со Беласица. На средбата од 15. коло во Третата лига – Исток, одиграна во неделата, до победа Напредок Здравје Радово стигна со погодоците на Александар Марков (9. и 20. минута) и Јани Марков (30. минута). Единствениот гол за Беласица го постигна Никола Коцев (10. минута).

12936590_852499904877315_105408266427640911_n

Фото: ФК Напредок Здравје Радово

На останатите натпревари беа постигнати следниве резултати: Академија Пандев 4:0 Брегалница Голак, Каменица Саса 1:3 Работник Џумајлија, Баби 2:0 Овче Поле, Плачковица 8:0 Карбинци, Слога 1:0 Осогово.

Табела: Академија Пандев 41 бод, Плачковица – 39, Беласица – 29, Овче Поле – 26, Брегалница Голак – 22, Работник Џумајлија – 22, Напредок Здравје Радово – 21…..