Category: Струмица

Сето она што не сте знаеле за Струмица или, можеби, сте го заборавиле…

Да ли знаевте дека?

*Струмица е еден од најстарите градови на Балканскиот полуостров и дека неговото постоење датира уште пред нашата ера? Повеќе →

ВИДЕО: Панорама Струмица

 

ВИДЕО: Панорама Струмица

видео материјал на Т.Филев

 

Повеќе →

ФОТО: Сообраќајна незгода кај ТЦ Глобал

Синоќа нешто после полноќ се случи сообраќајна незгода во близина на ТЦ Глобал. Според доставените фотографии од наш читател може да се види од фотографиите дека возач на возило марка Форд изгубил контрола над возилото и завршил на тротоарот од ТЦ Глобал. Причинета е материјална штета Повеќе →

Поставен е втор слој асфалт на улицата „Сава Ковачевиќ“

На улицата „Сава Ковачевиќ“ во Струмица, на потегот од улицата „11 Октомври“ до улицата „Моша Пијаде“, поставен е втор слој асфалт. Асфалтирањето се реализираше согласно Повеќе →

Во јуни решени 114 проблеми преку „Систем 48“

 

Во општинскиот сервис „Систем 48“ во текот на месец јуни биле пријавени вкупно 143 пријави од страна на граѓаните за проблеми од повеќе области. Од нив  решени се 114 пријави, а останатите 29 пријави се во процес на решавање, бидејќи за истите е потребно повеќе време од вообичаеното 48 часа. Најголем број од пријавите доставени до „Систем 48“ се од областа на уличното осветлување 71, од областа на собирање смет 19, водовод и канализација 17, паркови и зеленило 5 и по една за општински инспекциски служби и улици, патишта и тротоари.

Повеќе →

Забавата продолжува и оваа вечер во клуб Платинум заедно со Ди-џеј АЛЕКС

Забавата продолжува и оваа вечер во клуб Платинум! Побегнете од реалноста со неверојатниот DJ ALEXX кој уште еднаш ќе ви докаже зошто е еден од најдобрите струмички диџеи и уживајте во забавата со најпопуларните хитови.  Повеќе →

Орце Коцев е новиот милионер од Струмица – му се падна Џек пот!

52 Милионер на Државна Видео Лотарија е Орце Коцев од струмичко Муртино. Тој на видео лотариските терминали од Државна Видео Лотарија, во Спорт Лаиф Трејд  на 16 јули, освои фантастични 1.575.060 денари. Повеќе →

Младинците на Академија Пандев одиграа без голови против Евертон

Младинскиот тим на ФК Академија Пандев го одигра прeмиерниот меч на меѓународниот турнир GENERALI CEE Cup кој се одржува во Прага. Противник во првиот дуел од групата беше ФК Евертон, а натпреварот заврши без погодоци 0:0.

ФОТО: ФК Академија Пандев

ФОТО: ФК Академија Пандев

Нашиот тим започна со: Денковски, Тасев, Трајков, Делевски, Скендери, Ѓоргичков, Димовски, Велиновски, Спасов, Гоцески и Рамовски. Подоцна во игра влегоа Крстев, Колев и Ивановски.

Следен противник на младинскиот тим на ФК Академија Пандев е екипата на Ѓер од Унгарија со која играме утре.

Меѓународниот турнир GENERALI CEE Cup ќе трае до 26 јули, а на него учествуваат играчи до 19 години, од европските клубови од централна и источна Европа.

Клуб Платинум и Ристе Гавровски ве канат на одлична забава!

По кратка пауза повторно на вашиот омилен подиум во клуб Платинум ќе застане дечкото кој со својот глас ги освојува срцата на цела Македонија #РИСТЕ_ГАВРОВСКИ. Повеќе →

Костадинов присуствуваше на промоцијата на книгата „Мојот професор, пророк“ од Вера Стојчевска – Антиќ

Синоќа во центарот за култура „Антон Панов“ се одржа промоција на книгата „Мојот професор, пророк“ од професор д-р Вера Стојчевска – Антиќ, посветена на великанот на македонската научна мисла и литература, Блаже Конески. Повеќе →