Category: Струмица

ЖФК Тиверија се пласираше во четвртфинале на турнирот во Црна Гора

ЖФК Тиверија Струмица се пласираше во четвртфинале од меѓународниот турнир во Црна Гора. Фудбалерките на ЖФК Тиверија запишаа една победа и реми, доволно за четвртфинале.

ЖФК Тиверија - во Црна Гора на турнир - екипа

Во првиот натпревар ЖФК Тиверија запиша убедлива победа од 5:1 над ЖФК Канижа Србија. Стрелци на головите во овој натпревар за ЖФК Тиверија беа Димоска со 3 гола, С. Велкова и Божиновска со по еден гол.

Во вториот натпревар ЖФК Тиверија одигра 1:1 против екипата на Олимпија од Словенија. Екипата на Олимпија е шампион на Словенија. На овој натпревар, фудбалерките на ЖФК Тиверија пропуштија многу шанси за гол. Стрелец на единствениот гол беше Димоска.

ЖФК Тиверија се пласираше во четвртфинале, а четвртфиналните натпревари продолжуваат денес (недела).

Академија Пандев убедливо поразена во Кратово од Силекс

Академија Пандев загуби во Кратово со убедливи 3:1 од Силекс, со што се продлабочи кризата кај „пандевци“, додека Силекс со победа ја затвори есенската полусезона.

Силекс - Академија Пандев - 18. коло ПМФЛ - Кратово 2

Академија Пандев не знае за победата во Кратово, а истото се случи и денес. Струмичани не знаат за победа уште од 27 октомври, односно седум натпревари во низа „Пандевци“ немаат победа. Нивниот скор на овие седум натпревари е четири порази и три ремија.

Академија Пандев по поразот од Кратово останува на третата позиција со 27 бодови, но сега исто толку бодови има и Силекс кој е четврти.

Колото ќе биде комплетирано утре, кога ќе се одиграат и останатите четири натпревари. Шкупи на домашен терен ја чека Македонија ЃП, Струга Трим Лум е биде домаќин на Борец од Велес, Ренова дома ќе игра работнички, додека дерби на колото е натпреварот помеѓу Вардар и Шкендија.

РК Астраион со убедлива победа над МРК Куманово

Ракометарите на Астраион запишаа нова победа, откако на домашен терен со убедливи 32:25 (17:7) го победија МРК Куманово, во натпревар од 12. коло од Првата ракометна лига – Група 1.

РК Астраион - екипа - 05.12.2019

Во оваа рутинска победа на „Астраионци“ во листата на стрелци се запишаа дури 13 играчи. Караиванов со 8 гола, Ончев и Наков со по 4 гола, Касапов и Кавазов по 3, Котевски, Велков и Катранџиев по 2 гола, додека Кочев, Спасов, Ефтимов, Рингов и Димитриев по еден гол. На овој натпревар и кадетите добија своја минутажа на овој натпревар и ја оправдаа довербата на своите тренери.

Во следното коло, кое се игра во недела со почеток од 19:00 часот, РК Астраион во салата „Парк“ во Струмица, ќе ја пречека екипата на РК Риниа од Скопје.

ЖФК Тиверија со победа против ЖФК Речица во Куманово

ЖФК Тиверија Струмица запиша нова победа, откако на гостувањето од 13. коло од Првата женска фудбалска лига во Куманово, славеше со 1:2 над ЖФК Речица.

ЖФК Тиверија - екипа 04.12.2019

ЖФК Тиверија во текот на целиот натпревар имаше игра и иницијатива, па преку головите на Ане Бошеска и Сара Велкова, струмичанки дојдоа до посакуваните три бода. Домаќините својот единствен гол на натпреварот го постигнаа во судиското надополнување.

За екипата на ЖФК Тиверија играа: Панчурова, Недева, Николова, Бошеска, Панеска, С. Велкова, Ристовска (с), Божиновска, Р. Велкова, Николовска, Димоска, а во игра влегоа Головска и Цунева.

Овој натпревар се играше три дено порано, бидејќи ЖФК Тиверија Струмица ќе учествува на меѓународен турнир во Црна Гора од петок до недела.

Влахо Константин главен судија на натпреварот меѓу Силекс и Академија Пандев

Академија Пандев во 18. коло од Првата македонска фудбалска лига, ќе гостува во Кратово, каде ќе ги одмери силите со екипата на Силекс.

Академија Пандев - Струга Трим Лум - во Струмица - 15. коло ПМФЛ

Главен судија на овој натпревар ќе биде Влахо Константин од Скопје, додека негови помошници ќе бидат Василевски Даниел и Ицковски Филип исто така од Скопје. За четврт судија на натпреварот одреден е Младеновски Марјан од Скопје.

Делегат на натпреварот во Кратово ќе биде Савов Жанко од Скопје, додека за контролор одреден е Стојановски Драге од Куманово.

Натпреварот ќе се игра во сабота со почеток од 13:00 часот.

ЖФК Тиверија утре против ЖФК Речица во последното коло од есенскиот дел

Екипата на ЖФК Тиверија Струмица утре (четврток) ќе игра против ЖФК Речица на гостински терен, во натпревар од 13. коло од Првата женска фудбалска лига. Оваа е последно коло од есенскиот дел од сезоната.

ЖФК Тиверија - екипа 04.12.2019

ЖФК Тиверија по 12. одиграни кола се наоѓа на второто место на табелата со 31 освоен бод, и има негатива од само три бода во однос на лидерот ЖФК Каменица Саса. ЖФК Речица е осмопласирана на табелата со 16 освоени бодови.

Натпреварот се игра на теренот во с. Речица со почеток од 12:30 часот.

Академија Пандев гостува во Кратово кај Силекс

Академија Пандев во сабота ќе гостува во Кратово кај екипата на Силекс, во натпревар од 18. коло од Првата македонска фудбалска лига.

Академија Пандев - Струга Трим Лум - во Струмица - 15. коло ПМФЛ

„Пандевци“ се во резултатска криза и на последните пет натпревари немаат забележано победа, односно нивниот скор од последните петнатпревари е три ремиа и два последователни порази, со што имаат 27 бодови и се наоѓаат на третото место. Силекс секогаш е незгоден противник во Кратово. Оваа екипа на последните пет натпревар има две победи и три ремиа и има 24 бодови, со што се наоѓа на четвртото место на табелата.

Победата и трите бода се важни и за двете екипи, со што во Кратово ќе има отворен и интересен натпревар.

Во недела се играат и натпреварите помеѓу Ренова и Работнички, дерби натпревар од дното на табелата, Струга Трим Лум ќе го пречека Борец, Шкупи ќе игра против Македонија ЃП, а дерби на колото ќе биде натпреварот помеѓу Вардар и Шкупи.

Сите натпревари се играат со почеток од 13:00 часот.

Академија Пандев го победи Шкупи во Чаир во Купот на Македонија

Екипата на Академија Пандев забележа победа во првиот Куп натпревар, откако со гол во 93 минута славеше над Шкупи во Чаир, со 0:1.

Шкупи - Академија Пандев - Куп на Македонија 4-финале - во Чаир 10

Интересен, неизвесен и отворен натпревар за двете екипи, „Пандевци“ имаа многу среќа, најпрво затоа што Душан Чубраковиќ одбрани енал, а потоа одбрани и неколку зицери и одигра одлилен натпревар. Единствениот гол на овој натпревар го постигна Ристе Темелков во 93. минута од натпреварот, кога ја затресе противничката мрежа.

Шкендија во Тетово одигра 1:1 против Работнички, а исто така нерешено одигра и Струга Трим Лум во Струга против Ренова, 0:0. Во Штип се игра последниот Куп натпревар меѓу Брегалница и Лабуништа. Овој натпревар започна во 16:30 часот.

Реваншите од четвртфиналето од Купот на Македонија ќе се играат наредната година, во месец март.

Академија Пандев гостува кај Шкупи во Купот на Македонија

Оваа среда се игра фудбалскиот Куп на Македонија, за кога се закажани првите натпревари од четвртфиналната фаза.

Шкупи - Академија Пандев - 16. коло ПМФЛ - Скопје

Академија Пандев гостува на „Чаир“ каде ќе игра против Шкупи. Главен судија на овој дерби натпревар ќе биде Мечкаровски Димитар од Скопје, негови помошници ќе бидат Василевски Даниел и Видиниќ Дарко од Скопје. За четврт судија на натпреварот одреден е Костенчев Никола од Скопје.

Делегат на натпреварот ќе биде Ангелевски Благојче од Битола, додека контролор Петковски Зоран од Велес.

На Градскиот стадион во Струга, екипата на Струга Трим Лум ќе ја пречека Ренова, овде главен судија ќе биде Гоцевски Марјан од Струмица. Шкендија ќе игра дерби против Работнички во Тетово, главен судија ќе биде Величков Боби од Велес. Последниот натпревар ќе се одигра на Градскиот стадион во Штип, меѓу Брегалница и Лабуништа. Главен судија на второлигашкото дерби ќе биде Ралевски Благојче од Битола.

Сите натпревари се играа со почеток од 13:00 часот, само натпреварот меѓу Брегалница и Лабуништа ќе се игра со почеток од 16:30 часот.

ЖФК Тиверија запиша победа против ЖФК АС Јунајтед

Фудбалерките на ЖФК Тиверија Струмица запишаа нова победа, откако на домашен терен со 2:1 беа подобри од екипата на ЖФК АС Јунајтед од Струга, во натпревар од 12. коло од Првата женска фудбалска лига.

ЖФК Тиверија Струмица - фудбалерка

За ЖФК Тиверија оваа е десетта сезонска победа и со 31 бод се наоѓа на второто место на табелата, додека ЖФК АС Јунајтед е четврти со 27 освоени бодови. Во следното коло ЖФК Тиверија ќе гостува кај екипатана ЖФК Речица, екипа која е на осмата позиција на табелата со 16 освоени бодови.

Во однос на табелата, ЖФК Каменица Саса е лидер на табелата со 34 бодови, втора е ЖФК Тиверија со три бода помалку, ЖФК Деспина од Прилеп е трета со 28 бодови, по 27 бодови имаат АС Јунајтед кој е четврти и Шкендија која е петта на табелата, додека актуелниот шампион Драгон има 25 бодови и се наоѓа на шесттото место. На долниот дел од табелата е ЖФК Плачковица од Радовиш која е на последното 14. место и се уште нема освоено бодови, на 13-тото место е ЖФК Љуботен со 3 бодови, а место погоре е ЖФК Атлетико со 6 бодови.