Category: Струмичка кујна

Домашно и вкусно: Бабини медени срца кои сите ги сакаат

Израдувајте ги вашите најблиски со здрав и превкусен колач од кујната на нашите баби. Прочитајте како да подготвите медени срца, еден од најомилените десерти на струмичани: Повеќе →

Вашиот нов омилен рецепт: Посен чоколаден колач од кујната на баба

Зарем некој може да му одолее на вкусот на чоколадото? Овој петок израдувајте ја вашата фамилија со заборавен струмички рецепт кој ќе ве натера да барате уште и уште. Повеќе →

Превкусни домашни крофни по рецептот на баба

Крофните се омиленото јадење на сите луѓе, почнувајќи од најмалите па се до старите луѓе. Погледнете како да зготвите превкусни домашни крофни од кои целата кујна ќе замириса слатко.  Повеќе →

Американски крофни со цимет на струмички начин

За сите вљубеници во десертот, ова е идеален рецепт за вас. Уште еден превкусен рецепт од стариот нотес на баба. Американски крофни чиј што сладок мирис ќе ве врати во детството. Еве ја рецептата: Повеќе →

Ванилици на струмички начин – лесен и вкусен рецепт за секоја домаќинка!

Никогаш не знаете кога ќе ви дојдат ненајавено гости. Затоа струмичкиот обичај гласи дека секогаш треба да имате нешто благо во фрижидерот. Ви пренесуваме рецепта за превкусни ванилици кои не само што не бараат многу време за да се направат, туку и не го губат вкусот кога ќе се замрзнат па одмрзнат. Прсти да излижеш! Повеќе →

Италјански лазањи со мелено месо на струмички начин

Немате идеја што да зготвите за ручек? Сте пробале ли италјански лазањи на струмички начин? Лазањите се највкусни ако се подготват дома. Богат фил од мелено месо и домати, топли листови тестенини за лазањи, бешамел сос и кога сето тоа ќе се запече, на вас ви останува само да седнете удобно на столчето и да уживате во вкусот на убавата Италија. Повеќе →

Бабини чоколадни колачиња кои се топат во уста

На вакво студено време на сите би ни годела една топла чаша млеко, чај или какао, придружена со превкусни чоколадни колачиња кои се топат во уста. Денеска ви прикажуваме стара струмичка рецепта која нашите баби ја правеле подготвувајќи се за новогодишните празници: Повеќе →

Вистински начин да се стоплите во студените денови – домашно греено вино

Има ли подобар пијалак за да се згреете и расположите во студените есенски и зимски денови? Аромата е карактеристична и примамлива, па тешко можете да му одолеете и да не се напиете уште една голтка. Грееното вино е совршено е за да го изненадите вашето друштво, затоа што не е скапо за приготвување, а освен тоа го исполнува воздухот со пријатен мирис кој никого не остава рамнодушен. Еве ја рецептата: Повеќе →

Толумби на струмички начин. Ем лесно, ем струмичко!

Сакате да зготвите нешто благо а не знаете што? Што велите за превкусни толумби на струмички начин? Сладок домашен десерт кој ќе ве освои со својот вкус и ќе ве натера да заборавите колку парчиња сте изеле. Еве ја рецептата: Повеќе →

Сарма од пресна зелка – Струмичка кујна

Оваа сарма е со дојранско потекло, ја прават сите што го имаат истото потекло во Струмица…За многу Струмичани денес, гледам е непозната, посебно сосот, па да ја сочуваме и неа од заборавот. Повеќе →