Category: Струмичка кујна

Италјански лазањи со мелено месо на струмички начин

Немате идеја што да зготвите за ручек? Сте пробале ли италјански лазањи на струмички начин? Лазањите се највкусни ако се подготват дома. Богат фил од мелено месо и домати, топли листови тестенини за лазањи, бешамел сос и кога сето тоа ќе се запече, на вас ви останува само да седнете удобно на столчето и да уживате во вкусот на убавата Италија. Повеќе →

Бабини чоколадни колачиња кои се топат во уста

На вакво студено време на сите би ни годела една топла чаша млеко, чај или какао, придружена со превкусни чоколадни колачиња кои се топат во уста. Денеска ви прикажуваме стара струмичка рецепта која нашите баби ја правеле подготвувајќи се за новогодишните празници: Повеќе →

Рецепта за струмички еклери. Прсти за излижеш!

На многумина од нас, омилен десерт им е еклерот. Рецептот е лесен за подготовка а задоволството е загарантирано. Прочитајте како да ги направите највкусните струмички еклери: Повеќе →

Вистински начин да се стоплите во студените денови – домашно греено вино

Има ли подобар пијалак за да се згреете и расположите во студените есенски и зимски денови? Аромата е карактеристична и примамлива, па тешко можете да му одолеете и да не се напиете уште една голтка. Грееното вино е совршено е за да го изненадите вашето друштво, затоа што не е скапо за приготвување, а освен тоа го исполнува воздухот со пријатен мирис кој никого не остава рамнодушен. Еве ја рецептата: Повеќе →

Толумби на струмички начин. Ем лесно, ем струмичко!

Сакате да зготвите нешто благо а не знаете што? Што велите за превкусни толумби на струмички начин? Сладок домашен десерт кој ќе ве освои со својот вкус и ќе ве натера да заборавите колку парчиња сте изеле. Еве ја рецептата: Повеќе →

Сарма од пресна зелка – Струмичка кујна

Оваа сарма е со дојранско потекло, ја прават сите што го имаат истото потекло во Струмица…За многу Струмичани денес, гледам е непозната, посебно сосот, па да ја сочуваме и неа од заборавот. Повеќе →

Вашиот нов омилен рецепт: Посен чоколаден колач од кујната на баба

Зарем некој може да му одолее на вкусот на чоколадото? Овој петок израдувајте ја вашата фамилија со заборавен струмички рецепт кој ќе ве натера да барате уште и уште. Повеќе →

Струмичка кујна – Татлии

Еден од најубавите струмички десерти, покрај баклавата, сигурно е Татлиита.  Повеќе →

Лубеница на струмички начин – Весна Анчева Рохр

2013-06-22_11-09-51_1067x800

Нашите стари немале каде да прочитаат за вредноста на некоја храна, ниту можеле да се информираат што е здраво, а што е нездраво од храната преку некакви медиуми. Повеќе →

Ем лесно, ем превкусно! Струмички бомбици од банана и бисквити

За многумина, десертот е најубавиот дел од оброкот. После напорниот ден на работа, почастете се со бомбици од банана и бисквити кои можете да ги зготвите за помалку од 10 минути. Повеќе →