Подгответе вкусен и здрав зелен чај со киви!

Кивата е овошје од Јужна Азија, а во Кина нејзиното лековито својство е препознаено пред повеќе од 2000 години. Плодот е со слатко кисел вкус и интензивна зелена боја.

Green-Tea-Kiwi-Berry-Smoothie1

Кивата помага со астма, го регулира варењето на храната и на крвниот притисок, го зајакнува имунолошкиот систем, го намалува стресот, го спречува згрутчување на крвта и го штити видот. Можете да ја јадете само кивата, во комбинација со други видови овошје или да направите вкусен сок.

Зелениот чај, исто така, доаѓа од Кина и денес широко се користи во намалување на вишокот килограми, бидејќи го забрзува метаболизмот. Покрај тоа, зелен чај го зајакнува срцето и циркулаторниот систем, го намалува нивото на лошиот (ЛДЛ) холестерол и го регулира нивото на шеќер во крвта.

Подгответе зелен чај со киви, која треба да се пие за време на настинка или грип!

 

Comments are closed.