Маска за лица од авокадо која ја храни и хидрира кожата

Како што веќе напишавме за придобивките од авокадото, во продолжение ќе ви претставиме маска за лица од авокадо која ја храни и хидрира кожата.

642x361-How_to_Make_an_Avocado_Face_Mask

Потребни состојки:

½ авокадо

1 лажица мед

1 лажичка цимет

1 лажица кисело млеко

Измешајте ги сите состојки со помош на миксер или блендер, а потоа состојката што ќе ја добиете ставете ја на лицето. Оставете да делува 15 минути, а потоа исплакнете со млака вода.

 

Comments are closed.