Искористете ги овие 4 придобивките од авокадо за убава и блескава кожа!

Антиоксиданси

Авокадото е богато со антиоксиданси, како што се каротеноиди алфа-каротен, бета-каротен, бета-криптоксантин, лутеин и зеаксантин. Тие ја штитат кожата од брчки и други видливи знаци на стареење. Големи количини на каротеноиди во исхраната имаат влијае на дебелината, бојата и јасноста на кожата.

642x361_IMAGE_1_10_Healthy_Facts_About_Avocados

Витамин Ц

Витаминот Ц е многу важен за здравјето на кожата и треба да бидат вклучени во секојдневната исхрана. Тој е растворлив во вода и не останува долго во телото. Авокадо е богата со витамин Ц кој е потребен за формирање на колаген и еластин со што се одржува цврстината и структура на кожата.

Витамин Е

Витамин Е е уште еден антиоксидант кој помага во спречување на слободните радикали, кои доведуваат до стареење на кожата. Истражувањата покажаа дека витаминот Е може да ги намали ефектите од УВА и УВБ зрачењето при прекумерно изложување на сонце.

Мононезаситени масни киселини

Авокадо содржи високо ниво на олеинска киселина. Ова е мононезаситени масни киселини што ја одржува влага во епидермалентниот слој на кожата, правејќи ја мека и хидрирана. Олеинска киселина, исто така, ги регенерира оштетените клетки на кожата, го намалува црвенило на лицето и иритација.

Исхраната богата со авокадо е добра за кожата, особено за кожата на лицето.

Comments are closed.