Искористете ги предностите на здравствени придобивки од кивите!

Кивата е полна со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, витамин Е, фолна киселина и калиум. Таа исто така содржи антиоксиданси и добар извор на растителни влакна. Малите црни семиња се за јадење, и кората, која не е пријатна за јадење, па многумина ја лупат кивата. Благодарение на различни локации каде што се одгледува, кивите се достапни на пазарот во текот на целата годината.

Помага во лечењето на астма, поради витамин Ц и антиоксидансите.

Го поттикнува варењето поради високите количини на влакна и ензими.

Го зајакнува имунолошкиот систем, бидејќи таа е богата со витамин Ц. Само една чаша киви содржи околу 273% од препорачаната дневна доза.

Го намалува ризикот од други здравствени проблеми. Антиоксидансите го намалуваат стресот, што доведува до голем број на болести, особено на кардиоваскуларниот систем.

Го намалува крвниот притисок. Кивите содржат биоактивни супстанции кои можат да го намалат крвниот притисок и на крај, штитат од мозочен и срцев удар.

Таа го спречува згрутчување на крвта и количината на масти во крвта.

kiwi

Го заштитува видот. Кивата може да го намали макуларната дегенерација на окото за 36% од кои придонесуваат за високо ниво на зеаксантин.

Потенцијалните ризици

Од кивите може да бидете алергични. Знаци на алергиите се поврзани со грлото, отечен јазик, проблеми со голтањето, повраќање и осип на кожата. Ризикот од алергија на кивите се зголемува ако сте алергични на ореви, авокадо, пченица, смокви или афион.

Во ретки случаи, кивата може да го забави згрутчување на крвта со што се зголемува крварење. Ова може да го зголеми интензитетот на крварење. Ако имате крвавење или треба да заминете на операција, избегнувајте ги кивите.

 

Comments are closed.