Седум видови на храна за здраво срце

Ако сакате да го зачувате здравјето на вашето срце, тогаш треба во исхраната да внесете седум важни намирници.

Оревите се богати со омега-3 масни киселни, растителни влакна, витамин Е и фолна киселина. Јадењето ореви го штити вашето срце.

Спанаќ и други лиснати зелени зеленчуци содржат железо, витамин Ц, витамин А и магнезиум. Спанаќ со лук може да служи како гарнир.

162675993453f098695d29e280644671_v4 big

Овесот е богат со влакна, и содржи омега-3 масни киселини и калиум. Тоа го намалува холестеролот и артерии ги задржува во здрава состојба. На дневна основа е доволно да внесувате пола порница овес.

Aспарагус е тенко зелено растение богато со хранливи материи, како што се витамините Ц и Д. Тоа делува антиинфламаторно, а неговото готвење е многу кратко.

Гравот е извор на витамин Д, кој е од корист за здравјето на срцето, но исто така и во борбата против стресот. Тој е богат со железо и калциум.

Боровинките се богати со антиоксиданси и витамин Ц, и содржи малку калории и шеќер. Затоа, можете да јадете колку сакате. Тие се одличен извор на растителни влакна, кои ги решава проблемите со грчевите и запекот, што е причина за стрес. Боровинките можете да ги јадете свежи, а можете да направите и сок.

Лососот содржи омега-3 масни киселини. Лосос на жар ќе го чува здравјето на вашето срце.

 

Comments are closed.

Capture