Пет скриени предности на лутата храна

Секој понекогаш сака да јаде лута храна, која има и свои предности.

7842763835308ea1f76ff3111237279_v4 big
Помага во губење на тежината

Додатно зачинетата храна доведува до губење на тежината. Истражувањето покажа дека лутите пиперки содржат капсаицин, состојка која има термоген ефект, кој му помага да телото да согорува повеќе калории.

Го спречува ракот

Студиите покажале дека капсаицинот во лутите пиперки ги убива клетките на ракот. Овој лут зеленчук исто така помага во борба против настинки, служи како превенција од мозочен удар и ја спречува дебелината.

Го штити срцето

Лутите пиперчиња штитат од болести на кардиоваскуларниот систем, го намалуват ризикот од срцев удар и мозочен удар и го намалуваат лошиот холестерол.

Го намалува крвниот притисок

Научно е докажано дека лутите пиперки го намалуваат кривниот притисок и ги опуштаат крвните садови.

Ослободува од бес

Лутата храна го стимулира производството на серотонин, хормон кој ги прави луѓето да се чувствуват добро. Поради тоа е корисен во борбата против депресијата.

Comments are closed.

Capture