Осум пијалоци кои се од голема важност

Многу мали проблеми во вашиот организам можете да ги решите многу едноставно, со неколку пијалоци кои ги пиете секој ден, а за чии позитивни ефекти не можевте да знаете.

793249541506077a34caab061992692_v4 big

За слабеење – зелен чај / сок од грејпфрут

Зелениот чај е познат во светот како одличен пијалак за благо забрузвање на метаболизмот, а слободно можете да пиете и четири чаши ан ден. Цедениот грејпфруд исто така ви помага во топењето на масти, и можете да јадете и половина нецеден грејпфрут со секој оброк.

За обновување на организмот – вода / чоколадно млеко

После вежбањето или било каков вид на напорна работа не заборавајте дека треба да користите вода за вашиот организам. Ниту еден друг пијалок не ќе ви помогне побрзо да се опоравите како една чаша вода. Чоколадното млеко, од друга страна, може да ви го подигне нивото на шеќер со што внесувате дополнителни протеини со млекото.

За искашлување – пијалоци со мед

Медот е одличен сојузник во лекувањето на грлото и инфекции поврзани со реприраторниот тракт, а природниот засладувач ќе доведе до лачење на лунка и брзо искашлување.

За лесен и убав сон – топло млеко / чај од камилица / ракија

Во текот на деветнаесеттиот век, ракијата била користена како медицински препорачлив седатив, и една чаша топло виски може да ви помогне да лесно патувате во земјата на сништата. Кога се во прашање безалкохолните варијанти, земете чаша топло млеко или чај од камилиција, како и мед како засладувач.

За подигање на расположението – пијалоци од лимон

Зелениот чај и парче лимон со чај од хибискус може да ви го подигнат расположението во текот на напорниот ден. Лимоданата е исто така одличен избор, но не се препорачува за прекумерно засладување. Кората која останува од цедениот лимон можете да ја изрендате и додадете во ладниот пијалок, со што ќе се зголеми природниот вкус.

За „гасење“ од зачинета храна – млеко / јогурт

Ако имате проблем со варењето на зачинета храна, мастите и протеините од млекото, јогуртот па и кефирот, можат да бидат вашите пријатели. Во овој случај тешко дека ќе ви помогнат млечни производи со ниско ниво на млечни масти.

За лечење на мамурлак – вода / сок од портокал

Внесувањето на големи количини на вода после бурна ноќ е клулно за брзо закрепнување. Освен дехидрација, алкохолот предизвиквуа намалување на нивото на шеќер во крвта, па цеден портокал е уште една препорака, бидејќи е полн со витамини и природни шеќери.

За гас и надуеност – вода со сода бикарбона

Малку сода бикарбона растворена во вода, во овој случај ќе направи чуда. Ако ситуацијата е алармантна а содата не ви е при рака, пробајте да ја спречите непријатната ситуација со минерална вода или со неколку голтки на газиран пијалак.

Comments are closed.

Capture