Што им носи среќа на хороскопските знаци

Откријте кои нешта на вашиот зодијачки знак му носат среќа…

horosk

ОВЕН
Цвеќе: полско цвеќе
Боја: сите нијанси на црвена
Скапоцен камен: аметист и дијамант
Метал: железо во облик на амајлија
Број: еден
Ден: вторник, први и десетти во месецот
Мирис: лаванда

БИК
Цвеќе: бела ружа, јоргован
Боја: силни тонови на зелена
Скапоцен камен: смарагд
Метал: бакар во облик на нараквица
Број: шест
Ден: петок, шести и дванаесетти во месецот
Мирис: есенција од ружа

БЛИЗНАЦИ
Цвеќе: бозел
Боја: жолта, боја на сенф
Скапоцен камен: топаз
Метал: жива
Број: пет и сите броеви деливи со пет
Ден: среда, петти, четиринаесетти и дваесет и трети во месецот
Мирис: ванила

РАК
Цвеќе: орхидеја
Боја: сина и сите светликави бои
Скапоцен камен: бисер
Метал: сребро-како накит и украсни предмети во домот
Број: седум и сите броеви деливи со седум
Ден: понеделник, седми, четиринаесетти и дваесет и седми во месецот
Мирис: есенција од орхидеја, сандаловина и мента

ЛАВ
Цвеќе: циклама, гераниум и сончоглед
Боја: златно-жолта и портокалова
Скапоцен камен: рубин
Метал: злато
Број: десет и сите броеви деливи со десет
Ден: недела, десетти во месецот
Мирис: амбер

ДЕВИЦА
Цвеќе: јаболков цвет
Боја: сите нијанси на сива и сина
Скапоцен камен: корал во форма на привезок
Метал: сребро во облик на наракавица
Број: шест и сите броеви деливи со шест
Ден: среда, петти, четиринаесетти и дваесет и трети во месецот
Мирис: зумбул

ВАГА
Цвеќе: каранфил во потемни бои
Боја: небесно сина, зелена и розева
Скапоцен камен: смарагд и аквамарин
Метал: бакар
Број: шест
Ден: петок, шести во месецот
Мирис: есенција на каранфил

СКОРПИЈА
Цвеќе: ружа
Боја: виолетова и темно розова
Скапоцен камен: топаз, аквамарин
Метал: железо и сребро
Број: девет и сите броеви деливи со седум
Ден: вторник, деветти, осумнаесетти и дваесет и седми во месецот
Мирис: есенција на ружи

СТРЕЛЕЦ
Цвеќе: камилица
Боја: светло сина и тиркизна
Скапоцен камен: тиркиз, смарагд и топаз
Метал: необработен калај
Број: три и сите броеви деливи со три
Ден: четврток, трети, дванаесетти и триести во месецот
Мирис: есенција на љубичица

ЈАРЕЦ
Цвеќе: нарцис, хризантема, зумбул
Боја: црна, сива и темни нијанси на виолетова
Скапоцен камен: оникс
Метал: олово
Број: осум и сите броеви деливи со осум
Ден: сабота, осми, седумнаесетти и дваесет и шести во месецот
Мирис: есенција на нарцис

ВОДОЛИЈА
Цвеќе: маргарита
Боја: сите нијанси на сина
Скапоцен камен: сафир, опал
Метал: никел и челик
Број:седум и сите броеви деливи со седум
Ден: сабота, седми, четиринаесетти, дваесет и први и дваесет и осми во месецот
Мирис: јоргован

РИБИ
Цвеќе: јасмин и глог
Боја: тиркиз, виолетова и сите пастелни бои
Скапоцен камен: аквамарин, корал, аметист
Метал: сребро
Број: три и сите броеви деливи со три
Ден: четврток, трети, дванаесетти и триести во месецот
Мирис: есенција на јасмин

 

Comments are closed.