Академија Пандев денес гостува кај Вардар

Академија Пандев денес во натпревар од 35. коло, од Првата македонска фудбалска лига, силите ќе ги одмери со актуелниот шампион Вардар, на „Телеком арената“ во Скопје.

Академија Пандев - Победа - во Турново - 02.05.2018

Академија Пандев со евентуална победа, би можела да остане во игра за четвртото место на табелата, додека Вардар со победа би останал втор, но би имал 56 бодови.

Во однос на нивните меѓусебни дуели, во рамките на Првата лига, Вардар двата натпревари ги има добиено, додека последниот завршил нерешено (1:1).

Во однос на табелата, долема битка ќе се води за осмото место, место кое што преку бараж обезбедува опстанок во ПМФЛ. Скопје со 32 бодови е последен на табелата, Пелистер со 34 бодови е деветти, додека Победа со 35 бодови е осма на табелата.

 

Comments are closed.

POP