Дали знаете кој е најотровниот пајак на светот?

Бразилскиот пајак скитник е најотровниот пајак на светот.

Неговиот невротоксин е толку моќен што со количина од 0,006 милиграма може да усмрти глушец, додека кај човекот предизвикува смрт за само 25 минути. Неговиот отров е исклучително јак, дури 18 пати појак од отровот на Црната Вдовица!

Освен тоа што е и многу отровен, исто така е и многу брз и агресивен, што не го прави и баш идеалното домашно милениче.

phoneutria-nigriventer-groc39f

 

Comments are closed.

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o