Беласица го прегази Тиквеш во сред Кавадарци

Беласица со убедлива победа од 0:5 во Кавадарци го декласираше Тиквеш, во натпревар од 22. коло од Втората лига Исток.

Belasica - Sasa - 24.01.2018 - kontrolen natprevar

Со овој натпревар Беласица останува прва на табелата со 55 освоени бодови, и има 8 бода повеќе во однос на Борец кој е втор на табелата, и 9 повеќе во однос на штипска Брегалница која е трета на табелата. Тиквеш останува петти на табелата со 31 освоен бод и има 4 бода повеќе во однос на Плачковица од Радовиш која е шетта, бидејќи загуби од токму од Борец (3:0).

Во следното коло Беласица на домашен терен ќе игра против Кожув од Гевгелија, каде струмичани се фаворити за победа, со што практично екипата од Гевгелија во случај да Тиквеш ја победа Саса во Македонска Каменица, тогаш Тиквеш ќе биде четврти на табелата, но со ист број на бодови како и Кожув кој тогаш би бил четврти на табелата.

 

Comments are closed.

POP