Секој ден треба да јадеме краставици. Прочитајте зошто!

Дали сте знаеле дека краставицата е еден од најодгледуваните зеленчуци во светот? Таа е една од најдобрите намирници за нашето здравјте. Во продолжение прочитајте зошто е тоа така:

cucumber (1)

  1. Краставиците ги елиминираат токсините од телото. Доколку ги јадете секојдневно, тие ќе го решат вашиот проблем со камен во бубрегот.
  2. Краставиците содржат многу витамини. Ви го поттикнуваат имунолошкиот систем и даваат енергија. Кората од краставиците е полна со витаминот Ц и таа задоволува 12% од дневната потреба за тој витамин.
  3. Го регулира крвниот притисок бидејќи содржи многу растителни влакна, калиум и магнезиум. Затоа е добра за регулација и на високиот и на нискиот притисок.
  4. Ова е супер намирница за сите кои имаат проблем со варењето на храната и прекумерната тежина. Џвакањето на краставиците е и добар тренинг за вилицата, а заради влакната кои ги содржи, помага и кај хроничен запек.
  5. Одличен сојузник против изгореници од сонцето. Краставицата го лади телото од внатре и од надвор, затоа на болните места ставете ладни парчиња краставица.
  6. Таа е одлична за кожата бидејќи е богата со калиум, магнезиум и сицилиум.
  7. Ако немате навика да пиете доволно вода, јадете ладни краставици бидејќи тие содржат дури 90% вода.

cucumber 2

 

Comments are closed.

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o