Природни комбинации за борба против стресот

Стресот е причина број еден за појава на многу болести. Постојат различни начините како да пробаме да се ослободиме од стресот, но овој пат ќе ви дадеме неколку рецепти креирани од професорот Хадемар Банкхофер, а кои се особено ефикасни за брзо ослободување од стресот.

Businessman Holding Head in Hands

* Во 200 грама био-јогурт ставете две лажички мед. Потоа додадете 10 капки тинктура од валеријана. Оваа природна комбинација редовно конзумирајте ја навечер и наутро.
* Ставете три смокви во 300 грама црно вино. Ставете ги на оган и варете, се додека смесата не стане како сируп. Почекајте смесата да се олади. Конзумирајте го сирупот лажичка по лажичка во текот на целиот ден.

vince
* Ефикасно средство против стрес според професорот е и џвакањето суво грозје. Тој вели дека високата концентрација на некои состојки во грозјето ќе ве опуштат и ќе ви ги смират нервите.
* Модерното темпо на работа не ни дава многу слободно време за да си посветиме мал период од денот и за себе. Затоа, да направиме барем нешто за да му помогнеме на нашето здравје. Рецептите кои ги препорачува професорот се целосно на природна база, што значи неможат да ни наштетат, т.е можат само да ни помогнат.

10-pravila-za-sreka-2

Comments are closed.

POP