Академија Пандев против Работнички за прва победа во пролетниот дел

Екипата на Академија Пандев во пролетниот дел од сезоната се уште нема забележано победа. На последните пет натпревари, Академијата бележи скор од 4 ремиа и еден пораз, но и покрај ваквите резултати, се врати повторно на четвртата позиција и на негатива од 7 бода зад третата позиција, која води кон Европа.

daezon-885x500

Работнички е шестопласиран на табелата со 28 освоени бодови, и му се потребни бодови во борбата за третото место, исто како што и на Академија Пандев. Борбата ќе биде тешка и за двете екипи.

На последните пет натпревари, Работнички има скор од три порази, едно реми и една победа.

Минатата година, во рамките на првата лига, овие две екипи имаат одиграно два натпревари. Првиот завршил токму со победа на Академија Пандев од 1:2 во Скопје, додека вториот во Струмица завршил, без победник, 1:1.

Работнички ќе биде благ фаворит за победа, пред се поради тоа што игра на домашен терен и пред своја публика, но сепак останува да видиме дали таквата улога домаќините ќе ја оправдат во недела.

Comments are closed.

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o