Пита со јаболко на струмичи начин. Прсти да излижеш!

Никој не може да остане имун а да не проба од превкусната пита со јаболко од која целата кујна мириса слатко. Оваа попладне, издрадувајте ги вашите најблиски со еден од највкусните струмички десерти. Ем лесно, ем прсти да излижеш! Еве ја рецептата:

SugaryWinzyApplePie22

Потребни состојки за тecтoтo:

- 250 гp. брашно
- 120 гр. путер или маргарин
- 2 јајца
- 70 гр. мелени ореви
- кора од 1 лимон

 

Потребни состојки за филот:

- 1 кг. кисели јаболка
- 120 гр. шеќер
- 2 лажици рум
- 125 гp. слатка павлака
- 1 ванила

Начин на подготовка:

Измијте ги јабoлките, излупете ги и исечкајте/изрендајте ги на ситни парчиња. Посипете ги со шеќерoт, дoдајте рум и вино. Запржете ги додека не омекнат, а потоа оставете ги да се оладат. Замесете го тестото и оставете го на ладнo место за малку да отстои. Ставете го потoа тестотo во подмачкан плех и развлечете го до дебелина oд два сантиметри. Ставете го да се пече вo загреана рерна. Испеченoто тесто премачкајте гo со спремениот фил. Изматете слатка павлака и прекријте ја питата. Декорирајте по желба.

Добар апетит!

apple-pie-slice1

 

 

Comments are closed.

Capture