Кои се најефикасните лекови против киселини во желудникот?

Сте пиеле газиран сок, алкохол или сте конзумирале зачинета храна и сега чувствувате киселини во стомакот? Мачнина, надуеност, кисел вкус во устата, непријатно чувство во стомакот се најчестите симптоми. Овие пет природни лекови ќе ви помогнат да ја смирите киселината во желудникот:

Apple Cider Vinegar

  • Јаболков оцет – само една лажица природен јаболков оцет помешан со 2 дл. вода може да ви помогне да ги ублажите киселините. Оцетот ја разредува желудочната киселина, а витамините и минералите кои се наоѓаат во јаболковиот оцет создаваат алкална средина во желудникот и ги елиминираат штетните бактерии. Оцетот, разреден во вода, се препорачува да се пие за време на оброкот и наутро на празен желудник.

kurkuma

  • Куркума – зачин кој го забрзува поминувањето на храна низ дигестивниот систем и ја спречуваат појавата на желудочните киселини.

bosilek

  • Босилек – еден од најпознатите зачини кој изобилува со етерични масла чии лековити својства се особено ефикасни за проблемите со дигестивниот систем. Најдобро е да се користи свежо набран како зачин во храната, бидејќи ги ублажува желудочните киселини. Многу е ефикасен и како чај.

anason

  • Ким и анасон – најбрзо ги неутрализираат последиците од консумирањето на зачинета храна. Направете си ладна мешавина со еден литар вода и една лажица помешани семки од ким и анасон. Оставете го напитокот да отстои еден час, а потоа процедете го и пијте го после секој оброк по една чаша, во мали голтки.

 

Comments are closed.

Capture