Како спортското трчање влијае на здравјето

Трчањето е како медитација за многу луѓе. Некои љубители на трчањето велат дека тоа им помага во подобрување на концентрацијата и ослобудувањето на стресот. Дури и без плус психолошките бодови, трчањето има многу здравствени предности.

 nocno-trcanje-po-kraju

Нема сомнеж дека тоа е една од најдобрите кардио вежби која помага да живеете подолго и да имате поздрав живот.

Губење килограми

Одењето е добро за одржување на телесната тежина, а трчањето за губењето на килограмите во голема мера. Тоа е кардио вежба која ги согорува калориите и помага во забрзувањето на вашиот метаболизам.

Добро е за колената

Редовното трчање е супер за колената. Не само што ве држи во форма, туку трчањето е корисно во одржувањето на вашите зглобови.

Здраво срце

Редовното трчање е добро за намалување на лошиот холестерол во вашето тело. Длабокото дишење ќе испрати свеж воздух во вашата крв. Тоа ќе ве направи поенергични.

Ја подобрува концентрацијата

Многу лица кои редовно трчаат веруваат дека тоа делува како медитација, но и дека помага во подобрување на концентрацијата и сметаат дека поради трчањето подобро спијат.

Го подобрува целокупното здравје

Трчањето го намалува ризикот од неколку опасни болести како ракот и астмата. Во принцип ќе живеете подолго и поздраво ако практикувате трчање.

 

 

извор> www.hajdpark.mk/

Comments are closed.

POP