Земјотресите во Грција се почуствуваа и во Струмица

Синоќа, некаде  по 23 часот, се регистрирани серија земјотреси кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје, но најсилниот, со интензитет од VI-VII степени според Европската макросеизмичка скала, бил утрово во 5.24 часот кој се почуствува силно и во Струмица

Според податоците на Интернет, земјотресот бил на 145 километри југоисточно од Скопје, со магнитуда од 4,8 по Рихтер, најмногу го почувствувало населението во Дојран.Плоштад_Гоце_Делчев_Струмица_(2)

Comments are closed.

POP