КК Струмица декласирана од Блокотехна

Екипата на КК Блокотехна беше убедлива во натпреварот против КК Струмица во рамките на 9. коло од Првата кошаркарска лига, со резултат од 112:57.

Фаворитската улога Блокотехна ја оправда со убедлива победа, која е осма сезонска, додека кошаркарите на Струмица ја запишаа осмата сезонска победа.

kosarka

Екипата н Блокотехна е второпласирана со 17 освоени бодови и има само еден бод помалку од лидерот на табелата Работнички, додека КК Струмица со 10 освоени бодови е на 11. место на табелата и има само 1 бод предност пред последнопласираниот Кожув.

Во следното коло КК Струмица е домаќин на фаворитот за победа Гостивар, кој што е пласиран на високото трето место со 15 бодови. Блокотехна гостува кај Куманово.

Comments are closed.

POP