Преглед на колото во ПМФЛ: Академија Пандев на третата позиција

Викендот се одигра 16. коло од Првата македонска фудбалска лига, во кое што коло беа одиграни пет натпревари.

Академија Пандев на домашен терен беше домаќин на Работнички, натпревар кој заврши беа победник (1:1).

Овој натпревар беше доста интересен, бидејќи во последните мигови од мечот, гостите успеа да постигнат гол и со бод да си заминат дома.

Победа на домашен терен загуби од кратовски Силекс со резултат од 0:2.

Belasica - Osogovo 23.09.2017 - 2

Шкендија беше домаќин на последнопласираниот Скопје. На овој натпревар тетовчани го декласираа тимот на Скопје.

Шкупи на домашен терен беше убедлив против Ренова со висок резултат од 4:1.

Последен натпревар кој што беше одигран од ова коло, беше натпреварот помеѓу шампионот Вардар и Пелистер. Овој меч заврши со минимална победа за Вардарци со резултат од 1:0.

Лидер на табелата е Шкендија со 40 освоени бодови, второпласиран е шампионот Вардар со 29 бодови и два натпревари помалку, трета е Академија Пандев со 25 бода и натпревар помалку.

На долниот дел од Табелата е ФК Скопје со само 9 освоени бодови, Победа која е деветта има 15 бодови исто колку што има и осмопласираниот Пелистер.

 

Comments are closed.

POP