Академија Пандев гостува кај Пелистер

Екипата на Академија Пандев на 16 октомври во натпревар од 15. коло од Првата македонска фудбалска лига гостува во Битола кај Пелистер.

по 14. одиграни кола Академија Пандев со натпревар помалку има 21 бод и се наоѓа на четвртата позиција, додека Пелистер со 15 бода е на седмата позиција и во случај на пораз.

Шкендија - Академија Пандев - Тетово - 27.08.2017-3

Пелистер на домашен терен има две победи, две ремиа и три порази, при што постигнале седум погодоци, а примиле 9, додека Пандевци на гостински терен имаат една победа, три ремиа и еден пораз, при што постигнале 8 погодоци, а примиле 11.

Во овој натпревар и двете екипи се идентични, тоа значи дека шансите за победа ги имаат и двете страни. Битолчани ќе ја искористат предноста што играа на домашен терен и пред своја публика со цел да дојдат до својата петта сезонска бода, и да ја избегнат опасната зона од испаѓање.

Натпреварот се игра на 16 октомври со почеток од 13:00 часот.

Comments are closed.

POP