Триесет дневен притвор за момчето што удри човек кој почина

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителст во Струмица, поднесе кривична пријава против И.Ј (22) од Струмица, поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил кривично дело “Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“.policija-soobrakajka-630x32021

Имено, на 04.11.2017година, во 04,30часот на регионалниот пат Струмица-с.Банско, поточно  на излезот од с.Куклиш се случила сообраќајна незгода во која учествувале ;

НН патничко моторно возило управувано од НН возач и 72 годишен пешак од с.Куклиш кој веднаш по ударот од здобиените повреди починал на лице место.

Увид на лице место е  извршено од страна на јавен обвинител и увидна екипа од СВР-Струмица. По наредба на јавниот обвинител починатото лицето е испратено на обдукција во Скопје.

Од страна на СВР-Струмица а во координација со јавниот обвинител превземени се интензивни мерки и активности за пронаоѓање и идентификување на НН возачот, во меѓувреме распишана е и централна потерница .

На 07.11.2017 година пријавениот е лишен од слобода на ГП „Табановце“ на излез од Р.Македонија при обид за бегство  и со кривична пријава е  предаден во ОЈО – Струмица.

На предлог на јавен обвинител од страна на судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30

Comments are closed.

Capture