Екипата на Академија Пандев официјално промовирана во прволигаши

Екипата на Академија Пандев официјално е промовирана во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), по одигрување на последното коло од второлигашката конкуренција.

„Пандевци“ во последниот дуел на стадионот „Кукуш“ во Струмица одиграа 1-1 против Скопје, па го добија шампионскиот пехар. Погодоците на мечот ги постигнаа Љупчо Дориев во 41 минута за водство на Академија Пандев, додека за Скопје погоди Петре Василевски од пенал.Capture

Покрај Академија Пандев, наредната сезона во прволигашкото друштво ќе игра Скопје, а бараж ќе игра екипата на Новаци.

 

 

 

 

извор: Гол.мк

Comments are closed.

POP