КК Струмица загуби од КК Пелистер, но останува Прволигаш

Кошаркарите на Струмица загубија на вчерашниот натпревар од КК Пелистер со резултат од 73:68.

kosarka,

Иако загубија, сепак КК Струмица го обезбеди опстанокот во Првата кошаркарска лига.

Вардар со победа од 86:78 ги „спакува куферите“ за Втората лига каде што ќе го следиме овој клуб од следната сезона.

Состојбата на табелата во плеј аутот е следна: КК Струмица е прва на табелата со 28 бодови, КК Охрид со 27 бодови е на второто место исто колку што има и третопласираниот Пелистер, на последното место со 22 бодови е Вардар.

Comments are closed.

POP