ЖФК Тиверија Струмица - 7-ма сезона во ПЖФЛ

ЖФК Тиверија Струмица ја игра седма...

Екипата на ЖФК Тиверија Струмица ја игра својата седма сезона во Првата женска фудбаска лига. Во овие седум сезони, ЖФК Тиверија има одиграно 147 офиц...

РК Астраион - РК Алушовски

РК Астраион со победа над Риниа...

Ракометарите на Астраион запишаа нова победа, откако со убедливи 40:23 славеа над Риниа од Скопје, во натпревар од 13. коло од Првата ракометна лига -...

Силекс - Академија Пандев - 18. коло ПМФЛ - Кратово 2

По 18. кола во ПМФЛ, Академија Панд...

Викендот се одигра 18. коло од Првата македонска фудбалска лига, кое воедно е и последно коло за есенскиот дел од сезоната. Колото беше отворено во са...

ЖФК Тиверија - во Црна Гора на турнир - екипа

ЖФК Тиверија се пласираше во четврт...

ЖФК Тиверија Струмица се пласираше во четвртфинале од меѓународниот турнир во Црна Гора. Фудбалерките на ЖФК Тиверија запишаа една победа и реми, дово...

Струмица

ЖФК Тиверија Струмица - 7-ма сезона во ПЖФЛ

ЖФК Тиверија Струмица ја игра седмата сезона во Првата женска фудбалска лига

Екипата на ЖФК Тиверија Струмица ја игра својата седма сезона во Првата женска фудбаска лига. Во овие седум сезони, ЖФК Тиверија има одигран...

Ноќен живот

64330724_10157167890779043_5243799711411863552_n

Мега популарниот РАСТА во четврток во клуб Платинум!

Клуб Платинум повторно ќе биде епицентарот на најдобрата забава. Овој петок токму во клуб Платинум гостува мега популарниот РАСТА. Картите с...

Струмичко ќоше

603748_10153831807713452_7837399621761796975_n

Трите легенди за името на село Добрејци

Во рамничарскиот дел на плодородната Струмичка Котлина, во непосредна близина на градот Струмица, е распослано селото Добрејци. (more&hellip...

Струмичка кујна

Поставете го вашиот оглас на порталот СтрумицаСити

 

Сакате нешто да продадете, замените, купите, изнајмете? Барате нешто? Поставете оглас. Вашиот оглас, до струмичката публика преку порталот СтрумицаСити. СтрумицаСити има преку 4000 посети дневно со таргет група од Струмичкиот регион.  Испратете го вашиот оглас на enes@strumicacity.com со име, презиме, телефон за контакт и фотографии, и ние ќе го објавиме вашиот оглас БЕСПЛАТНО.

ЖФК Тиверија Струмица ја игра седмата сезона во Првата женска фудбалска лига

Екипата на ЖФК Тиверија Струмица ја игра својата седма сезона во Првата женска фудбаска лига. Во овие седум сезони, ЖФК Тиверија има одиграно 147 официјални натпревари, на кои што запишале 101 победа, на осум натпревари одиграле нерешено и претрпеле 38 порази.

ЖФК Тиверија Струмица - 7-ма сезона во ПЖФЛ

Фудбалерките на ЖФК Тиверија Струмица имаа 636 / 206 позитивна гол разлика.

Официјални настапи:
140 натпревари – Александра Ристовска
123 натпревари – Викторија Панчурова
105 натпревари – Ивана Николова

Најдобар стрелец во клубот е Теодора Димоска со 141 постигнат гол.

„Продолжуваме со исто темпо и понатаму со посветена работа во првиот тим, а исто така и во младинската школа на која сме особено горди со постигнати одлични резултати во домашното првенство и успеси преку учество на разни турнири во соседството“, истакнаа од ЖФК Тиверија Струмица на нивната официјална фејсбук страница.

РК Астраион со победа над Риниа

Ракометарите на Астраион запишаа нова победа, откако со убедливи 40:23 славеа над Риниа од Скопје, во натпревар од 13. коло од Првата ракометна лига – Група 1.

РК Астраион - РК Алушовски

За струмичани оваа е деветта сезонска победа, додека Риниа го запиша својот деветти сезонски пораз. Најдобар стрелец кај Астраион беше Велков со 7 голови, Кантраџиев постигна 5, додека по 4 гола постигнаа Караиванов, Наков и Спасов.

Во следното коло РК Астраион ќе гостува кај екипата на Јуниор К.В.

По 18. кола во ПМФЛ, Академија Пандев на третото место

Викендот се одигра 18. коло од Првата македонска фудбалска лига, кое воедно е и последно коло за есенскиот дел од сезоната. Колото беше отворено во саботата, со натпреварот во Кравото меѓу Силекс и Академија Пандев. Фудбалерите на Силекс запишаа убедлива победа, откако со 3:1 ги славеа над „Пандевци“. По поразот, „Пандевци“ остануваат на третото место со 27 бодови, исто толку бодови има и Силекс кој е четврти.

Силекс - Академија Пандев - 18. коло ПМФЛ - Кратово 2

Вардар во големото дерби против шампионот Шкендија на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје, одигра 2:2. Шкупи на „Чаир“ загуби од Македонија ЃП со резултат од 2:3, додека во Струга, екипите на Струга Трим Лум и Борец ремизираа играјќи 1:1. Најинтересниот и највозбудливиот натпревар беше во Тетово, помеѓу Ренова и Работнички. „Романтичарите“ иако имаа предност од 1:3, сепак на крај загубија со 4:3. Оваа победа за Ренова е многу значајна во борбата за опстанок во ПМФЛ.

Вардар е лидер на табелата со 36 освоени бодови, а со тоа и есенски шампион во ПМФЛ, додека актуелниот шампион Шкендија, есенскиот дел од сезоната го заврши на второто место на табелата со 28 освоени бодови. На третото место е Академија Пандев со 27 бодови, а исто толку бодови има и Силекс кој е четврти. Македонија ЃП со 26 бодови е на петтото место на табелата, додека Струга Трим Лум со 24 бодови се наоѓа на шесттото место. Шкупи со 22 бодови е седми, Борец со 20 бодови е осми, Ренова со 19 бодови е деветта, додека на последното десетто место е Работнички со 15 бодови.

Следува пауза во Првата лига, а пролетниот дел од сезоната ќе започне во средината од месец февруари 2020 година. Пролетниот дел од сезоната Академија Пандев ќе го стартува во Струмица против Шкендија, Вардар против Македонија ЃП, Шкупи ќе го пречека Борец, Струга Трим Лум ќе игра против Работнички, додека Ренова во Тетово ќе игра со Силекс.

ЖФК Тиверија се пласираше во четвртфинале на турнирот во Црна Гора

ЖФК Тиверија Струмица се пласираше во четвртфинале од меѓународниот турнир во Црна Гора. Фудбалерките на ЖФК Тиверија запишаа една победа и реми, доволно за четвртфинале.

ЖФК Тиверија - во Црна Гора на турнир - екипа

Во првиот натпревар ЖФК Тиверија запиша убедлива победа од 5:1 над ЖФК Канижа Србија. Стрелци на головите во овој натпревар за ЖФК Тиверија беа Димоска со 3 гола, С. Велкова и Божиновска со по еден гол.

Во вториот натпревар ЖФК Тиверија одигра 1:1 против екипата на Олимпија од Словенија. Екипата на Олимпија е шампион на Словенија. На овој натпревар, фудбалерките на ЖФК Тиверија пропуштија многу шанси за гол. Стрелец на единствениот гол беше Димоска.

ЖФК Тиверија се пласираше во четвртфинале, а четвртфиналните натпревари продолжуваат денес (недела).

Академија Пандев убедливо поразена во Кратово од Силекс

Академија Пандев загуби во Кратово со убедливи 3:1 од Силекс, со што се продлабочи кризата кај „пандевци“, додека Силекс со победа ја затвори есенската полусезона.

Силекс - Академија Пандев - 18. коло ПМФЛ - Кратово 2

Академија Пандев не знае за победата во Кратово, а истото се случи и денес. Струмичани не знаат за победа уште од 27 октомври, односно седум натпревари во низа „Пандевци“ немаат победа. Нивниот скор на овие седум натпревари е четири порази и три ремија.

Академија Пандев по поразот од Кратово останува на третата позиција со 27 бодови, но сега исто толку бодови има и Силекс кој е четврти.

Колото ќе биде комплетирано утре, кога ќе се одиграат и останатите четири натпревари. Шкупи на домашен терен ја чека Македонија ЃП, Струга Трим Лум е биде домаќин на Борец од Велес, Ренова дома ќе игра работнички, додека дерби на колото е натпреварот помеѓу Вардар и Шкендија.

Погледнете повторно ФОТО:

Повеќе →

Несекојдневни фотографии ФОТО:

Повеќе →

Тип на денот 1-Х-2 за петок,06 декември

Повеќе →

РК Астраион со убедлива победа над МРК Куманово

Ракометарите на Астраион запишаа нова победа, откако на домашен терен со убедливи 32:25 (17:7) го победија МРК Куманово, во натпревар од 12. коло од Првата ракометна лига – Група 1.

РК Астраион - екипа - 05.12.2019

Во оваа рутинска победа на „Астраионци“ во листата на стрелци се запишаа дури 13 играчи. Караиванов со 8 гола, Ончев и Наков со по 4 гола, Касапов и Кавазов по 3, Котевски, Велков и Катранџиев по 2 гола, додека Кочев, Спасов, Ефтимов, Рингов и Димитриев по еден гол. На овој натпревар и кадетите добија своја минутажа на овој натпревар и ја оправдаа довербата на своите тренери.

Во следното коло, кое се игра во недела со почеток од 19:00 часот, РК Астраион во салата „Парк“ во Струмица, ќе ја пречека екипата на РК Риниа од Скопје.

ЖФК Тиверија со победа против ЖФК Речица во Куманово

ЖФК Тиверија Струмица запиша нова победа, откако на гостувањето од 13. коло од Првата женска фудбалска лига во Куманово, славеше со 1:2 над ЖФК Речица.

ЖФК Тиверија - екипа 04.12.2019

ЖФК Тиверија во текот на целиот натпревар имаше игра и иницијатива, па преку головите на Ане Бошеска и Сара Велкова, струмичанки дојдоа до посакуваните три бода. Домаќините својот единствен гол на натпреварот го постигнаа во судиското надополнување.

За екипата на ЖФК Тиверија играа: Панчурова, Недева, Николова, Бошеска, Панеска, С. Велкова, Ристовска (с), Божиновска, Р. Велкова, Николовска, Димоска, а во игра влегоа Головска и Цунева.

Овој натпревар се играше три дено порано, бидејќи ЖФК Тиверија Струмица ќе учествува на меѓународен турнир во Црна Гора од петок до недела.

43040899_919171741622888_1449774753454751744_o