44337406_10156627777874043_6112036773456510976_n

Dj TUBE вечерва зад дџ пултот во кл...

Вечерва зад диџејпултот во најдобриот клуб за ноќна забава ке застане миленикот на струмичката публика #ДЈ_ТУБЕ !! кој со својот сет ќе направи одличн...

balkan

Вечерва Балканска журка во клуб Пла...

Дали сте спремни за најдобрата балканска вечер? Не дозволувајте да ја пропуштете најдобрата журка оваа вечер во Струмица! Kлуб Платинум за оваа вечер ...

36189_132115810155108_6996010_n

ФОТО: Стара Струмица во боја...

Како некогаш Струмица изгледаше... (more…)...

42951810_10156585428804043_8363848883633127424_n

Вечерва Балканска журка во клуб Пла...

Дали сте спремни за најдобрата балканска вечер? Не дозволувајте да ја пропуштете најдобрата журка оваа вечер во Струмица! Kлуб Платинум за оваа вечер ...

Струмица

44337406_10156627777874043_6112036773456510976_n

Dj TUBE вечерва зад дџ пултот во клуб Платинум

Вечерва зад диџејпултот во најдобриот клуб за ноќна забава ке застане миленикот на струмичката публика #ДЈ_ТУБЕ !! кој со својот сет ќе напр...

Занимливости

Capture

Забавно видео: Како жените, а како мажите го дочекуваат летото

Забавно видео: Како жените, а како мажите го дочекуваат летото (more…)...

Ноќен живот

44337406_10156627777874043_6112036773456510976_n

Dj TUBE вечерва зад дџ пултот во клуб Платинум

Вечерва зад диџејпултот во најдобриот клуб за ноќна забава ке застане миленикот на струмичката публика #ДЈ_ТУБЕ !! кој со својот сет ќе напр...

Струмичко ќоше

36189_132115810155108_6996010_n

ФОТО: Стара Струмица во боја

Како некогаш Струмица изгледаше... (more…)...

Струмичка кујна

ekleri

Рецепта за струмички еклери. Прсти за излижеш!

На многумина од нас, омилен десерт им е еклерот. Рецептот е лесен за подготовка а задоволството е загарантирано. Прочитајте како да ги напра...

Поставете го вашиот оглас на порталот СтрумицаСити

 

Сакате нешто да продадете, замените, купите, изнајмете? Барате нешто? Поставете оглас. Вашиот оглас, до струмичката публика преку порталот СтрумицаСити. СтрумицаСити има преку 4000 посети дневно со таргет група од Струмичкиот регион.  Испратете го вашиот оглас на enes@strumicacity.com со име, презиме, телефон за контакт и фотографии, и ние ќе го објавиме вашиот оглас БЕСПЛАТНО.

Dj TUBE вечерва зад дџ пултот во клуб Платинум

Вечерва зад диџејпултот во најдобриот клуб за ноќна забава ке застане миленикот на струмичката публика #ДЈ_ТУБЕ !! кој со својот сет ќе направи одлична забава до раните утрински часови ! Повеќе →

Тип на денот 1-х-2 за сабота, 20 октомври

Повеќе →

Забавно видео: Како жените, а како мажите го дочекуваат летото

Забавно видео: Како жените, а како мажите го дочекуваат летото Повеќе →

ФОТО: Како зависноста од мобилен телефон ви го уништува животот

Има луѓе кои го проверуваат својот мобилен исто толку често колку што трепкаат или дишат, како тоа да им станало дел од нивниот дневен физиолошки процес, без кој едноставно би ги снемало. За оние кај кои останало барем малку самосвест,  погледнете ги овие фотографии од французинот Антоан Грегер и свестете се дур не е предоцна!  Повеќе →

Без ова во телото – имунитетот веднаш опаѓа и се разболувате

Американска студија објавена во списанието „Cell reports” докажала дека цинкот игра клучна улога во имунолошкиот систем. Цинкот е многу важен минерал, кој што учествува во многу процеси во организмот. Консумирањето на цинкот му помага на организмот да функционира правилно и лесно да се бори против болести. Цинкот е потребен за создавањето на многу хормони, меѓу кои и хормоните кои што му кажуваат на имунолошкиот систем како да се бори кога ќе го нападнат бактерии. Повеќе →

15 најсмешни свадбени незгоди

Што кога најсреќниот ден во животот ќе се претвори во една голема смешна незгода? Повеќе →

Најпознатите предвидувања на Баба Ванѓа

Ванѓа се родила во 1911 година во Струмица.Како бебе била многу мала и родителите не знаеле дали ќе преживее, па затоа и некое време не и давале име.. На дванаесет години, поради несреќа која и се случила, таа ослепела. 

Повеќе →

Дознајте што сте во индијански хороскоп!

Индијанците важат за големи претскажувачи на судбината, а имаат и своја карактеристична астрологија. Волк, змија или гуска…. Дознајте што сте вие, кои се вашите карактеристики и која е вашата судбина? Повеќе →

Искористете ги предностите на здравствени придобивки од кивите!

Кивата е полна со хранливи материи како витамин Ц, витамин К, витамин Е, фолна киселина и калиум. Таа исто така содржи антиоксиданси и добар извор на растителни влакна. Малите црни семиња се за јадење, и кората, која не е пријатна за јадење, па многумина ја лупат кивата. Благодарение на различни локации каде што се одгледува, кивите се достапни на пазарот во текот на целата годината.

Помага во лечењето на астма, поради витамин Ц и антиоксидансите.

Го поттикнува варењето поради високите количини на влакна и ензими.

Го зајакнува имунолошкиот систем, бидејќи таа е богата со витамин Ц. Само една чаша киви содржи околу 273% од препорачаната дневна доза.

Го намалува ризикот од други здравствени проблеми. Антиоксидансите го намалуваат стресот, што доведува до голем број на болести, особено на кардиоваскуларниот систем.

Го намалува крвниот притисок. Кивите содржат биоактивни супстанции кои можат да го намалат крвниот притисок и на крај, штитат од мозочен и срцев удар.

Таа го спречува згрутчување на крвта и количината на масти во крвта.

kiwi

Го заштитува видот. Кивата може да го намали макуларната дегенерација на окото за 36% од кои придонесуваат за високо ниво на зеаксантин.

Потенцијалните ризици

Од кивите може да бидете алергични. Знаци на алергиите се поврзани со грлото, отечен јазик, проблеми со голтањето, повраќање и осип на кожата. Ризикот од алергија на кивите се зголемува ако сте алергични на ореви, авокадо, пченица, смокви или афион.

Во ретки случаи, кивата може да го забави згрутчување на крвта со што се зголемува крварење. Ова може да го зголеми интензитетот на крварење. Ако имате крвавење или треба да заминете на операција, избегнувајте ги кивите.

 

Колку време трошиме на диета ?

Истражувањето покажа дека просечната жена во текот на својот живот може да биде на некој вид диета дури 9.1 пати.

Диетите влегуваат и излегуваат од мода, една сезона една диета е хит, следната сезона друга диета е хит, сепак, едно не се менува: дури 90 отсто од жените барем еднаш во својот живот се обиделе да ја намалат својат тежина. Експертите пресметале дека жените трошат во просек неверојатни 17 години од својот живот на диети.

199372183505a0eea34077633201425_v4 big

На оние кои се верни на строг режим на исхрана, во текот на својот живот ќе се обидат да ја намалат својата телесна тежина повеќе од девет пат. Истражувањето исто така, покажа дека просечната жена е на диета, два пати годишно.

Податоците околу просечната старосна граница на жената, покажаа дека изнесува 82 години и дека во просек имаат 69 килограми, па ако започнете со диети од 18 години, ќе ослабеете 9,1 пат, а ако на диети поминете седум недели два пати годишно, на диети ќе потрошите 17,2 години.

„За диети лесно се одлучуваат кога постои посебен повод или кога не се задоволни со нивниот изглед. Држењето на диета и губењето на килограмите е тешка задача која бара сериозна посветеност“, вели Кивен Дурен, основачот на компанијата Chef od Diet Chef која го направи оваа истражување.

Тесната облека е еден од главните мотиви за диета (52 отсто), а љубовта спрема храната (35 отсто) и недостанок на волја (33 отсто) е главната причина зошто диетите се обично неуспешни.

Capture